kedi evde yanlız kalabilir mi ?

Selamlar

Arkadaşın iran kedisi var ve hamile olduğunu öğrendik. Yavruların birini bana vermeyi teklif etti. Fakat şöyle bir sorun var ki evin bütün fertleri sabah 7de evden çıkıp akşam 18.00 gibi eve dönüyor. Bu saatler arasında yanlız kalmak kedi için problem olur mu ? Mamasını suyunu bırakırız tabi de ne biliyim yanlızlık sıkıntı olur mu ? Kedinin psikolojisi bozulacaksa yazık almayalım havvanı

olmaz.
akşamları gelince ilgilenirsiniz.

kediler köpek gibi değildir.
çalışan insan için kedi daha uygun.
zaten o saatlerin çoğunda uyur kedi.

ama lütfen siz de yavrulatmayın, yaşı geldiğinde kısırlaştırın.
bakımını iyi yapıp, sevdikten sonra sıkıntı yok.
  • blatta hiberna  (08.02.14 23:01:21)
yazık edersin hayvana. 2 kedi olsa birbirleriyle oynarlar en azından. bir kedi ile iki kedi arasında pek bir fark yok sizin için.

  • [silinmiş]  (08.02.14 23:02:04)
Eve geldiğinizde muhakkak her gün ilgi göstermek, oyun oynatmak, belli bir süre ayırmak kaydıyla neden olmasın.

  • vesika  (08.02.14 23:02:38)
problem olmaz, kalır tek başına ama bence çok yazık.

  • quasiromantic  (08.02.14 23:03:31)
kalıyoda canları çok sıkılıyo evde yalnızken.

  • katusha  (08.02.14 23:05:55)
sorun olmaz tabi ki. zaten günde 15-20 saat uyuma potansiyelleri var, yalnız olduğu vakitler uyur mışıl mışıl.

  • mevlana gel dedi gitmedim  (08.02.14 23:09:21)
yavru bırakılmaz ya.. buyüsün öyle

  • mr fusion  (08.02.14 23:12:42)
mr fusion +1

çok küçük bi yavru yanında annesi olmadığı sürece yalnız bırakılmaz. zaten bir yavrunun annesi olmadan başının çaresine bakabilmesi için onunla birlikte en az 1-2 ay geçirmesi lazım. ve yavruluk zamanı en oyuncu zamanı olacağı için evde yalnız başına kalması sıkıntı. ama annesiyle 1-2 ay, hatta daha fazla süre geçirecekse o kadar da büyük problem olmaz.
  • amugochi  (08.02.14 23:34:33)
o saatler kedilerin ağır uyku saatleri zaten. sorun olmaz.

ancak yavruyu ilk aldığında evde yanında durun 1-2 hafta filan. alışsın.
  • mea maxima culpa  (08.02.14 23:35:05)
sorun olmaz. zaten 15 saat uyuyo köfteler. işten gelince güzelce ilgilenin iyice yorulsun :)

  • Absinthe75c  (08.02.14 23:48:05)
Kedilerde bir canlıdır.Her canlı gibi sıkılır elbette(tecrübelerimle söylüyorum)Cevap veren arkadaşlar kedi beslediler mi hiç merak ediyorum bu arada.

  • sidd79  (09.02.14 00:26:35)
ben 11 senedir besliyorum. genelde evde çalıştığım için bütün gün kedileri gözlemliyorum. gündüz öğleden akşam 7-8 e kadar ağır uykudalar.

bu saatlerde eve giriyorum, çıkıyorum tınmıyorlar. uykudalar.

bir bildiğimiz var da konuşuyoruz. cani değiliz elbet.
  • mea maxima culpa  (09.02.14 00:46:45)
ben kedimi eve getirdiğimde 2 aylıktı ona rağmen yalnız bırakmadım hep bir şekilde yanında birisi olacak şekilde ayarlamıştık.
günün büyük bir kısmında uyusa da uyanık olduğu zaman dilimlerinde yalnız kalamazlar yavruyken.
sizinkinin de en az 2 ay emeceği için annesinin yanında kalacağını farz ederek yazıyorum.
3,5 aylıktan sonra yavaş yavaş alıştırdım şimdi sabah 9-18 arası yalnız kalabiliyor ama akşam eve gelince tüm zamanımı ve enerjimi ona yoğunlaştırıyorum hatta onun uykusu gelince ben de gidip onunla birlikte uyuyorum , yorulunca mışıl mışıl sizinle uyuyor gece de.

ama iran kedilerinin bakımı biraz daha zor diye duymuştum, bağışıklık sistemleri daha zayıfmış vs hastalanırsa mutlaka başında duracak birisi lazım.
kısacası 4 aylıktan sonra yalnız kalabilir bence.
  • neferkitty  (09.02.14 08:50:45)
akşam eve gelince uzun uzun ilgilenebilirsen sorun olmaz ama gene de ikinci kediyi düşün, hiç sıkılmaz hayvancağız yanına bir tane daha alırsan.

  • kulkke  (09.02.14 09:08:18 ~ 09:09:40)
evet iran kedilerinin tüyleri çok sorunlu. tüylerini sıklıkla taramak lazım.

sonra dilleri küçük, o kadar çok tüyü yalayıp temizleyemiyorler. yıkanmaları lazım.

ayrıca senede 2-3 sefer de veterinerde tüylerinin traş edilmesi lazım.

bağışıklık sistemleri ve solunum yollarında da sorun oluyormuş. ve de huyları çok nazlı, huysuz oluyorlarmış.

ben bunları tercih etmezdim. yaşasın tekir kardeşliği.
  • mea maxima culpa  (09.02.14 09:22:54)
Yavruyu 4 aylık olmadan anneden ayırmayın. Güzelce süt emsin, bağışıklığı kuvvetli olsun. Yalnız olmasa iyi olur yavruyken ama büyüdüğünde kalır yalnız da.

  • m e l t e m  (09.02.14 14:28:30)
yalnız kalır yaaaa 2 aylık oluktan sonra. bakma sen neferkittynin pimpirikliliğinden onu yalnız bırakmaması. gerçi kedisiyle arasını kıskanmıyor değilim de neyse :/

kedi küçük yavruyken sadece birkaç gün falan bırakamazsınız. gün içinde olmamanızda sıkıntı yok. blatta hiberna da söylemiş zaten gündüz evde olduğunuzda da sizi uyandırıp ardından akşama kadar uyuyorlar.

tabi 2 aydan önce ayırmazsınız anasından. söylemiyorum bile bunu.

bir de size biraz alışana kadar yanında durun diyen arkadaş +1
  • mutevazi  (10.02.14 11:14:58)