köpeğimin tuvalet eğitimi

4 ay önce barınaktan 1 yaşında erkek bi golden sahiplendik. 2 buçuk aydır eve hiçbir şekilde tuvaletini yapmıyordu. Bir sabah bir akşam günde 2 kere çıkarıyorduk tuvalete. Dışarıda yaptığı zaman da ödül maması vererek alıştırdık. 1-1 buçuk ay kadar önce de ödül mamasını bıraktık artık tuvalet için. 2 hafta önce gözümüzün içine baka baka evde halıya çişini yaptı, sonrasında 2 kez daha bi arkadaşımızın evinde yaptı. Arkadaşımızın dişi bi king charlesı var. Bizimki kısır, king charles değil. Bu kadar süre sonra yapmaması gerektiğini bildiği halde neden tuvaletini yapıyor olabilir?

evinizde yaptığı için:
ya bir şeye kızmıştır ya da ilgi istemiştir.
eğer sonrasında mahcubiyet gördüyseniz tutamamış da olabilir.

arkadaşınızın evindeki için:
dişi köpeğin evinde bölge işaretlemek, buranın erkeği benim demek istemiş olabilir.
kısır olsa da, eğer sizden önce çiftleştiyse ya da çiftleşmese bile kızgınlık dönemine girdikten sonra kısırlaştırıldıysa içgüdü olarak bunu yapabilir.

ama genel olarak devam etmediği takdirde çok sorun etmeyin.
olur öyle şeyler diyip geçebileceğiniz düzeyde şu an.
  • blatta hiberna  (07.02.14 20:11:52)
Başkasının evinde, köpekli bir evde yapmasının sebebi yer işaretlemesi, üstünlük sağlaması diyebilirim. Çünkü aynısını bizim şarlatan da yapıyor.

Ama gözünüzün içine baka baka olayını bilemedim, bizimki bana kızdığı zaman ya da eve başka köpek getirdiğim zaman yapıyor böyle şeyler :/
  • yahveyire  (07.02.14 20:11:54)
Psikolojisini bozacak bir sey mi oldu? Bir sure pansiyona ya da bir yere mi biraktiniz? Benimki gozumun icine bakarak, hem de kendi yatagina yapiyordu. Bence gecici bir psikolojik durum. Aliskanlik boyutuna gelirse, kuserek tepki gosterebilirsiniz belki ama danismanlik almaniz daha dogru bence.

  • bir varmis bir yokmus  (07.02.14 23:22:35)