Otomobil Yakıt Sorunu

Bayiden sıfır km olarak satın aldığım araca dün yola çıkar çıkmaz 50 tl'lik benzin doldurdum, depo bomboştu. böylece bir 10 litre kadar benzin olmuş oldu.

yol boyunca yol bilgisayarında rakam 100 kilometre'de aşağı yukarı 9,1 olarak gözüktü, fakat benzin 50 kilometre kullanınca bitti. yani yol bilgisayarında gösterdiğinin aksine, 100 kilometrede 9 değil 18 litre benzin yaktı araç.

nitekim 1 kilometreyi 1 lira'ya gitmiş oldum.normalde 50 kuruş yakması lazım. sizce bu normal mi? araç sırf yeni diye, iki katı mı yakar?

araç ford focus 1.6 benzinli. fabrika değeri şehir içi 8,1 litre. hadi motor henüz açılmadı diye 10 litre olsun, üstüne kötü kullanıyorum diye en fazla 11 litre olsun, ama fabrika değerini 2 katından fazla aşması normal midir?

1000km'den sonra bir bakım oluyor orada eğer varsa sıkıntı ortaya çıkar. fabrika verilerini yakalamak içinse, genel kanıya göre, kat edilmesi gereken mesafe 5000km'dir.

  • rmina  (06.02.14 00:24:59)
100 kilometrede 18 litre normal diyorsunuz yani? Hiç aklima yatmiyor.

  • belki lazim olur  (06.02.14 00:34:52)
bana da normal gelmedi açıkçası. 3-4lt fazla neyse de dediğin gibi iki kat fazla yakması ilginç. pompada bi üçkağıt olmasın, yani yakıtı alırken? yazmak istemesem de yakıt deposunda ya da hortumda bir sıkıntı olabileceği geliyor aklıma.

  • rmina  (06.02.14 00:51:47)
İlk aldığın yakıt için; yedek deposunu doldurmuş olabilir mi ?
50 tl daha yakıt alıp kullan bakalım 50 km'mi götürcek ?

  • onakomabunako  (06.02.14 02:39:15)
yakıt maalesef öyle ölçülmüyor. Aynı istasyon hatta aynı pompadan fulleyin, 100km kullanın sonra yine fulleyin. Size gerçek yakıt miktarını verecektir.

  • Absinthe75c  (06.02.14 06:40:35)
"benzin bitti" diyorsun ya, bununla lambanın yanmasını kastediyorsan çok anormal değil bu durum.

Eğer depo gerçekten neredeyse tamamen boşsa aracı teslim alırken, lamba yandı diye eklediğiniz benzinin tamamını yakmış değilsiniz. halen 5-6 litre vardır içinde lamba yeni yandıysa.
  • burfak  (06.02.14 07:01:35)
Cevaplar icin cok tesekkurler, ilk benzini yukledigimde arac tam istasyona girerken yığildi kaldi. Pompaya kadar ittirdik hatta. Cimri bayi o kadar boş verdi depoyu.bunun uzerine 50 liralik aldim, o da 100 km gitmesi gerekirken tam sadece 50 km goturdu Kirmizi isikta yine benzn bitti durum bu, nasil oldugunu soranlar icin.

  • belki lazim olur  (06.02.14 10:08:25)
O kadar para verip sıfır araç alıyorsunuz, bayi sizi istasyona bile götüremeyecek benzinle araç teslim ediyor, yazıklar olsun valla sinirlendim.

Yeni araç olduğu için yakıyor olabilir, bunu ford servisine bir sorun. Aklıma yeni araç olmasında başka bujilerde sorun olabileceği de geliyor. Servis, bu normal değil derse bujilere bir bakıversinler
  • Tutkun  (06.02.14 10:49:35)
böyle ölçemezsin. önce yakıt lambası sönecek kadar yakıt al. biraz kullan ve lamba yandığında km sayacını sıfırla. 50 veya 100 ne kadar istiyorsan benzin al. tekrar ışık yandığında gördüğün km o paraya gittiğin yoldur.

  • orpheus  (06.02.14 13:04:51 ~ 13:06:08)