Pardus vs Ubuntu: Hangisini kurayım?

İki(buçuk) önceliğim var:
1- Düşük konfigürasyonlu sistemde rahat çalışabilmesi.
2- Türkçe. Tamamen Türkçe olmak zorunda değil, klavyede sorun çıkarmasın yeter.
Buçuk- WinXp ile ortak kullanabilmeliyim, hani açılışta çoktan seçmeli olanlardan.

Ne dersiniz?
jaunty jackalope Türkçe imiş galiba, pardus zaten Türkçe. Sistem konusunda ubuntu altında yazılanlar epey tatmin edici. Pardus'un çok önceden bir livecd halini kurcalamıştım güzeldi şu an durumlar nedir bilmiyorum.

Neyse yok yere uzattım; soru başlıkta aslında...

ikisi de kullanılabilir. ubuntu daha yaygın, nette daha çok kaynak var. ubuntu isosunu yaktıktan sonra live olarak kullanabiliyorsun. onu da bir dene istersen.

  • blackdog  (16.05.09 01:11:43)
gerçekten çok farklı değillerse ilk seçenek olarak pardus kurmaktan yanayım. Zira daha ilkokulda tüm benliğime kazındı "yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı";)

üçü bir arada mı yapsam?
pardus'u normal kurar, ubuntu'yu da wubi(olmadı silmesi kolay olsun diye) ile yaparım, ne dersiniz? iki linux'u da aynı disk bölümüne kurmak sorun olur mu?
  • late viper  (16.05.09 01:41:04 ~ 01:42:41)
hicbir sorun olmaz, kurabilirsiniz. dikkat edin tamamini kullan secenegiyle falan ucurmayin hali hazirda dosya olan yerleri.
wubi ile kurulum gercekten cok kolay, bir denedikten sonra cok hosunuza gidecek (sapikca oldu biraz sanki gibi hmm)

pardus iyi guzel de donanim olarak kullandigim gudik sistemlerde cok sorun cikartiyor. ayrica soylendigi uzere ubuntu'da soruna cozum bulmak oldukca kolay oluyor. ikisini de deneyin, hangisine gozunuz daha asina gelirse, kullanimi kolay gelirse onunla devam edersiniz. yeter ki deneyin.
  • entrapmen  (16.05.09 02:08:15)
benim ubuntudan ve pardustan vazgecme nedenim webcamin ve wirelessin driverlerini bulamamamdi.

problem cozme acisindan ubuntu forumlari gercekten cok iyi. pardus icin eskiden o kadar cok kaynak yoktu. simdi bilemiyorum gerci. bu bahsettigim 2 sene onceydi.
  • osuruklu  (16.05.09 07:19:19)