TTNET in yeni tarifesi hakkında !?

sevgili ütopyalılar ;

biliyorsunuz ki şu ttnet ortalığı gene karıştırdı, bir çok yerde de okudum , en iyi bilgi için sitesine de baktım , herkes 8 mbit hızdan sonra 512 kpbs "hıza" düşüreceğini söylemiş ,ama sanırım bir çok kişi burada yanılıyor , oradaki tek bir kelime bütün anlamı değiştiriyor

şimdi ttnet in sitesindeki açıklamaya bakalım

8 Mbps'e kadar ADSL paketlerinde, hattın desteklediği hız ile bağlantılı olarak 8 Mbps'e kadar hız sağlanmaktadır. Tüm "8 Mbps'e kadar ADSL paketleri" için aylık 15 GB adil kullanım uygulanacaktır. Aylık download miktarı 15 GB'ı aşması durumunda, ay sonuna kadar "download" hızı en fazla 512 Kbps olarak uygulanacaktır.

evet orada yazan download hızı , yani 1 mbit ile yaklaşık 125 kb ile max download yapıyorsam kısaaca hızın 8 de 1 i ile download yapıyorum diyebilirim

yani 8mbit ile max 1mb download hızına sahip olacaz
o zaman 512kb download için 4mbit bağlantımız olması lazım

kısaca hız 512kb a düşürülmüyor , download hızı 512 kb ile sınırlanıyor buda şu an da 1mbit hız kullanan kullanıcıların yaklaşık 4 katı hız yapar ,

bunu kimseyi korumak , kayırmak için yazmıyorum , sanırım bir yanlış anlama var yada ben polyanyacılık oynuyorum. yada şu an mbitler ile sahip olduğum bilgilerde bir yanlışlık var

lütfen eğer ben yanlış anladıysam beni bilgilendirin sevgili ekşi duyuru okurları

iyi günler

512 kbps dedikleri 512 kb/s değil, 512 kbit/s. yani 8 mbit'in tam olarak 16'da biri. yani byte hesabı yaparsak 512kbps/8 = 64 kb/s yapar.

  • kibritsuyu  (15.05.09 10:18:52 ~ 12:55:56)
kibritsuyuna katılmakla beraber tcp overheadlerden dolayı gerçek rakam için (download manager da falan gördüğünüz için) 9 a bölmek gerekmektedir. 9 a bölün hatta 3-5 kb da düşün max alacağınız odur. 512 için 50, 1024 için 100 diyebiliriz. 1 mbit için saatte 350 mb veri geliyor demek de çok doğru bir tespit oluyor. yılların tecrübesi.
bu arada telekomu koruma çabanız da takdire şayanmış ;) keşke 8 ama 1 e düşecek falan deselerdi yine de geçerdim. ama 512 olması işi bozdu.

  • ozdek  (15.05.09 11:52:11)