ölmeyi istemek

intihar eğilimi midir?

depresyon belirtisidir.

  • innerbliss  (29.01.14 21:23:55)
@innerbliss
major depresyondan muzdarip bir şahıs zaten.

  • guvercnucusu  (29.01.14 21:24:48)
insanın kendine yakışanı giymesidir

  • matnokta  (29.01.14 21:40:20)
"ne ölümden korkmak ayıp, ne de düşünmek ölümü"

  • late viper  (29.01.14 21:54:05)
Bilmemedim lakin istemesek de ölecek olmamız neka acı bi gerçek :(

  • savata  (29.01.14 22:02:16)
çaresizlik göstergesidir. eyleme dökülüyorsa intihar girişimidir. böyle şeylerin eğilimine inanmıyorum ben. kafasına koyan adam tek seferde bitirir olayı.

  • hohoya  (29.01.14 22:10:30)
Kesinlikle ama kesinlikle, salt ölmek istemek ne depresyon beirtisidir, ne de intihar eğilimi.
Bunu unutun.

  • İsmail Abi  (29.01.14 22:46:05)
kulturlere gore degisir. farkli bir acidan bakilirsa bu stratejik olarak kullanilan bir zihin durumu bile olabilir. mesela samuray stratejilerin de ai uchi denilen savunma yada saldiri amaci icermeden hasmin yaptigi hamlenin aynisi yaparak ( sanki bir ayna karsisindaymis gibi) uygulanan teknikler icin olumu kabul etme zihni gerekir. yada sutemi dedikleri feda etmek kavrami/stratejisinde kisi yasamini feda ederek hasmini oldurebilir. diger tarafta ;

olmeyi istemek islami kaynaklarda kiyamet alametidir.

genel anlamda kisini kendi benligini var oldugu halde kabul edemeyisi bulundugu ortama gore kendisini asagi , yetersiz , degersiz gormesidir.

bu yapiya sahip zihnin en temelde kendisine olumlu geri bildirime ihtiyaci vardir. sozel olarak geri bildirimlerin etkili olmasi zor gozukmekte cunku isteme fiil barindirdigi icin kisi sozel olarak bu zihin yapisindan kurtulmasi cok gozukmekte. fiziksel olarak kendisine olumlu geri bildirimler saglayacak aktiviteler yapmasi gerekir. hobi olabilir, spor olabilir.

bu zihin yapisina amacsiz ( kazanim amaci gutmeyen ) olarak sahip ise insan zihinsel anlamda kendini ''baskalarinin'' standartlarina gore yargiliyor demektir.
  • su hayat bitse de gitsek  (29.01.14 23:08:13)
hayir.

  • cellonun kirmizi ahengi  (30.01.14 02:51:15)
evet. ama hiçbir şey çözümsüz değil olmadı intihar ederim düşüncesindeyse değil.

  • madeleine elster  (30.01.14 02:53:31)