Dış cephe yenileme zorunluluğu mu var?

Yakın zamanda sokakta arka arkaya 7-8 bina dış cephesini yeniletti.

Çok çılgın bir indirim mi var yoksa Balat vb. yerlerde olduğu gibi dış cephe yenileme/eski binaları güçlendirme olayı mı var?

Zorunlu değil. İnşaat firmalarının internette yaydığı bir şehir efsanesidir mantolamanın zorunlu olduğu.

Olayın gerçeği şudur; Enerji Kimlik Belgesi denen bir olay var. Yeni yapılan binalarda, yapı izni alırken bu kimliği almak zorunlu. Mevcut binalarda ise, 2017 yılına kadar alınması gerekiyor. Gözü doymaz inşaat firmaları da fırsattan istifade biraz daha para kıralım diye, mantolaması olmayan binalara enerji kimliği verilmeyecek diye bir yaygara saldılar internette. Tıpkı Isı Payölçer olayında olduğu gibi, birileri bu işten parsayı vuruyor.
2008 den önce yapılan binalarda mantolama zorunlu değildir.
Yaptırırsınız, tasarruf sağlanır ona lafım yok ama zorunlu değildir.
  • bugraa  (29.01.14 00:13:32)