nasil para biriktiriyorsunuz?

agustos ayina kadar 5000-6000 lira civari para biriktirmemiz gerekiyor, teorik olarak biriktirebiliriz lakin pratikte bunu yapamiyoruz. her ay kenara 1000 lira atabilecek durumdayiz. parayi bankaya koyuyoruz; sonra ekstradan bir sey cikiyor, bazen bir yerlere,birilerine vermemiz gerekiyor bizden bagimsiz o para bitiyor. bazen de bunlarin hicbirini yapmadigimiz halde ay sonuna geldigimizde 'biz nasil bu ay para biriktiremedik?' diyoruz. oyle her gece disarida, kop koplarda olan insanlar da degiliz, anlamiyoruz.

siz nasil para biriktiriyorsunuz,nelere dikkat ediyorsunuz?yoksa agustosa kadar o kadar para biriktirmemiz bir hayal mi?

cevaplar uzerine edit: kredi cekmek gibi bir niyetimiz yok.

bankayla konuşup "gelip bankayı da dağıtsam vermeyin o parayı. ama yatırabileyim ben." diyebiliyorsun. ben öyle yapmıştım bir ara.

  • zazazaraeta  (28.01.14 20:24:18)
bu bin lirayı kaç kişi biriktirecek?

  • oinone pe  (28.01.14 20:25:47)
Biriktirirsiniz yahu.. O kenara koyduğunuz parayı yokmuş gibi hayal edin ki en ufak bir sıkışıklıkta ona koşmayın. Parayı 3-4 ay vadeli bir hesaba yatırırsanız çekmeniz de zorlaşır. Hesabı kapatmaktı vs. derken uğraşmazsınız hem. Ben para biriktirmem gerektiğinde elime geçen paradan bir kısmını kenara alıp o para yokmuş gibi davranıp, kalan para ile idare etme yoluna gidiyorum.

  • blues buzz  (28.01.14 20:25:51 ~ 20:26:19)
Finansbank'ta biriktiren fon hesabım var, her ay kredi kartından belirlediğim tutarı çekip hesaba aktarıyor, parayı b tipi fon alarak değerlendiriyor, belirlediğin vadeden önce çekersen faizi alamıyorsun, vade bitiminde hesabında para birikmiş ve değerlenmiş oluyor, tavsiye ederim.

  •   (28.01.14 20:28:58)
@oinone pe, 2 kisi.

  • fraise  (28.01.14 20:30:00)
5000 lira kredi cek bankaya yatir. sonra taksit taksit onu ode. yani borclanirsan mecbur odersin. tabi bu sana 1500-2000 liraya mal olur.

  • bigl0rd  (28.01.14 20:34:57)
biglord, o cok mantikli olmamis sanki :) ben daha pratik bir seyler istiyorum.

  • fraise  (28.01.14 20:38:27)
(bkz: sağlam irade)

  • istenmeyen_adam  (28.01.14 20:39:00)
Kredi kartini cuzdaninda arkalara sakla ve naktin kadar harca,birikmesini istedigin miktara dokunma.hedefini hayal et.

  • safsafinaz  (28.01.14 20:42:05)
diyelim maaşınız 5000tl -ikinizin- bunu 3500 500 1000 olarak düşünün. yani siz aslında iki kişi 3500 kazanıyorsunuz olarak düşünün. 500tlyi evde bir kenara saklayın, zor günler için saklandığını bilin. 1000tlyi hiç almamış gibi bankada bırakın. yani aslında siz 4000tl kazanıyormuşsunuz gibi.

gibi gibi...
  • papillon7  (28.01.14 20:51:56)
ağustosta gidip kredi cekersiniz, sonra ödersiniz

  • sevisgenturk  (28.01.14 20:52:26)
gereksiz harcamiyorum, bu kadar.

  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (28.01.14 21:08:46)
biriniz, diğerinin biriktirdiği parayı sadece kendi bileceği bir yere saklasın. paraların seri numaralarını da yazsın diğer kişi. o paralara dokunmayın, harcayıp yerine koyma faslı da olmaz bu şekilde. plana sadık kalmanız halinde, elinizde o para birikecek. parayı harcayamazsınız bu şekilde. çünkü o para sizin değil. parayı eksilten hesap verir yani. güveneceğiniz bir 3. kişiye de verebilirsiniz. size hayır diyebilecek biri olmalı.

  • oinone pe  (28.01.14 21:20:16 ~ 21:22:04)
parayi elinde tutamamandan daha mantikli bir yontem bence. borclanarak para biriktirmek cok da kötü bir fikir degil.

insanlar cayir cayir kredi cekiyor. bi sen mi akillisin?
  • bigl0rd  (28.01.14 23:02:01 ~ 23:04:45)
abicim ihtiyaç olunca harcayacan yani napacan başka. işte ihtiyaçları azalt..

parayı böyle iyice kağıda falan sarıp kutuya koy üstünü bantla falan. açarken düşünmeye fırsatın olur.
  • vfgerty  (28.01.14 23:06:44)
Biriktiren fonda kredi kartından ödeme şart değil, hesaptan ödeme de yapılabiliyor, ara ödeme de mümkün, bence en mantıklı çözüm o, Para biriktireceğim diye kredi çekip para harcamak çok anlamsız.

  •   (29.01.14 06:18:29)
koy bi kitabın arasına unut gitsin. öyle öyle ne paralar biriktirdim.

  • tescillimarka  (29.01.14 06:30:07)
gün yap bir kaç arkadasını topla. gün dediysem sadece para alışverişi. herkes ihtiyacı olan ayı belirtir. geri kalanlarda kura. çok güzel oluyor valla.tabi kendin ve arkadaşın gibi en azından 2 kişi daha bulman gerekir yüksek meblağda para biriktirmek isteyen.

  • isidorada bir albatros  (29.01.14 11:45:59)
her zaman kullandigim bankam disinda farkli bir bankada hesap aciyorum ve duzenli olarak o hesaba para transfer ediyorum. en azindan acil durumlar disinda kullanmamis oluyorum.

  • a340  (29.01.14 13:40:28)