Filmlerin <Video-Audio> Bit Rate Olayı

Efendim, şimdi "torrent" üzerinden bir film indirmek istediğimde 720-1080p gibi görüntü kalitelerinde tercih etmeye çalışıyorum. Lakin bazı filmleri indirdiğimde ses çok kötü çıkabiliyor. Düşük düşük kalitesiz ses geliyor. Bazen de bakıyorum videoya: Karanlık sahnede film filan kalmıyor, neredeyse simsiyah hale geliyor ekran. Benim bir film indirirken ortalama olarak kaç bit rate dolaylarında olanı indirmem gerekir ki? Çok abartılı olanlardan da tercih edemiyorum. Hem bilgisayar hacmi hem de elimdeki hard disklerin kapasitesi sebebiyle.

Bir de bu audio ve videoların formatları oluyor. Hangi formatın farkı ne oluyor bilemiyorum, özellikle de audio kısmında.

Şu an bu kadar aklıma geldi de bu konuda bilgi seviyesi yüksek kişilere başka aklıma gelen olursa da sorabilirim. Hadi bakalım :)

edit : filmin sinema çekimi gibi olasıklar dahili değil de bluray den riplendiğini farz edebiliriz.

96kbit olsun ama 44000 hz olsun yeterli olur. bunun dışında isterse 320 kbit 192000 hz olsa dahi ses kötü olabilir. adam kayıt cihazıyla sinemada çeker ne yaparsa yapsın ses kötü duyulur.

  • washe  (28.01.14 19:30:00)
release takip edeceksin, belli grupların kalitesi aynıdır. misal yify'den iyi ses beklersen yanılırsın.

  • late viper  (28.01.14 19:54:56 ~ 19:55:42)