Dolar, Euro ve Lira - döviz sorusu

merhaba.

euro ve dolar konusuna olabildiğince tedirgin yaklaşıyorum. malum geçtiğimiz ay kriz patladı. soruya geçeyim. yurtdışına çıkacağım için bir miktar euro almam gerekiyor. elimde dolar ve tl var. seçenekler şöyle:

1- tl'yi euroya çevirmek
2- doları euroya çevirmek
3- doları yurtdışında euro'ya çevirmek

alış-satış farkı her döviz için eşit midir değil midir? seçeneklerden hangisi en mantıklısı?

şimdiden verilecek cevaplara teşekkürlerimi sunuyorum.

tl den uero almak saçma.

doları ha burda ha yurt dışında çevirmişsin değişen bişey olmaz.
  • katusha  (26.01.14 15:30:00)
yurtdışına gitmeden önce türkiyeden euro almanda fayda var.

euro sorduğuna göre avrupa ülkelerinden bahsetmek gerekirse, yurtdışında döviz bürosu diye gittiğin yerler komisyon adı altında işlem başına en az 4-5 euro para ekstradan alırlar ve çapraz kurları çok adaletsizdir. düşündüğünden çok daha fazla zarar edersin.

örnek olarak geçen ay italyada bir arkadaşım mecburen döviz bürosuna (free market) e gitti. 100 $ karşılığı 62 € aldı ve ekstradan da 5 euro komisyon ödedi. 1.49 dan hesaplamış adamlar üzerine de 5 euro komisyon kesmişler.

ben yurtdışına çıkmadan önce bankanın internet şubesinden dövizi satın alıyorum. sonra banka gişesine gidip parayı çekiyorum. hem internet şubesindeki avantajlı kurdan satın almış oluyorum (çoğu zaman döviz bürolarından daha avantajlıdır internet şubesinde ki kurlar) hemde avrupada kazıklanmıyorum.
  • zentiva  (26.01.14 16:16:48)