GMAT veya GRE

doktora basvurusu için ikisinden birine ihtiyacım varmış. daha önce giren varsa tavsiyeleriniz gerçekten çok işime yarar şu aşamada. 1 senem var yuksek lisansımın bitmesine. hangisine girmem daha avantajlı olur sizce? ve hazırlık aşamasında ne önerirsiniz? alan, finans, ekonomi

gmat hem daha kolay, hem de finans gibi alanlarda genelde o isteniyor. gre çok zorlamıştı beni. ama tabi ikisine de göz gezdirin hangisini gözünü kesiyorsa ona girin.

  • passion rules the game  (26.01.14 17:22:24)
GRE garip bir sınav, kimsenin yapamadığı verbal ile herkesin yapabildiği quantitative var. Bir de kompozisyon yazılıyor, o da ortalama. Verbal kısım ikinci, üçüncü dil varsa veya FRP'ci iseniz daha kolay yapılabiliyor, çünkü sorulan kelimeler genelde İngilizce'de eşanlamını kimsenin kullanmadığı (ya da çoğunlukla az kullanılan desem daha doğru) kelimeleri soruyor. Haliyle, verbal ortalaması çok düşük kalıyor ve "Niye düşük kaldı" diye moral bozabiliyor. Quantitative kısmı ise eski ÖSS'den hallice. Kesirleri bölünce ne olur, bu sıraya göre sıradaki rakam nedir gibi sorular. Herkesin tam yaptığı, işlem hatası yapanın kafasını duvarlara vurduğu bir şey. Kompozisyonun da kuralları var işte, ona göre yazılıyor.

GMAT biraz daha ortalanmış hali. Verbal'la quantitative biraz daha ortalamaya yakın. Yani verbal daha kolay, quantitative daha zor (hala zor değil aslında). Yine kompozisyon var. Bir de reasoning bölümü var, mantık soruları falan oluyor. Biraz daha ALES'e benziyor ama işte ona İngilizce sınavı da eklenmiş gibi.

Finans ve ekonomi için GMAT daha iyi olur.
  • aychovsky  (26.01.14 17:28:47)