uzun vadede işlemciler (i5-i7)

merhaba bill gatesler,
laptop alma arifesindeyim, f/p incelemeleri kasıyorum. i5-i7 odaklı bir sorum var.

özetle sorum şu, alacağım aleti bir 5 yıl kullanmak istiyorum.
şu an 2 yıl önce aldığım 2. nesil bir i5 kullanıyorum ve hala gayet memnunum hızından, bu i5'lerin devri biter mi 2-3 yıla?

paylaşımlı ekran kartlı, düz bir 3630qm i7(4/8 çekirdek) ile ssd'li sağlam ekran kartlı 3230m bir i5(2/4 çekirdek) aynı fiyata; aynı i5'in ekstrasız halleri 200 tl kadar daha ucuza.
nadiren photoshop kullansam da şu anki i5 ile gayet hızlı çalışıyor, bunun dışında internette 10larca sekme açmak dışında ağır bir aktivitem yok.
ne yapsam ki?

200 lira fark için bu kadar kasma bence

ver gitsin i7 al
  • raskolnikov2  (25.01.14 23:39:45)
bulduğum i7 çok uygun zaten fiyatta değil sorun, ekran kartı ve ssd olmaması düşündürüyor.

  • copadam  (25.01.14 23:49:25)
he o zaman i5 al tabii

  • raskolnikov2  (25.01.14 23:53:51)
ortalama bir kullanici icin i7'nin hic bir avantaji yok. paylasimsiz bir ekran karti uzun vadede cok daha isine yarayacaktir. benim evdeki i5 islemci ofisteki i7 islemcilerden daha iyi performans veriyor. neden? cunku frekans hizi daha yuksek. mevcut uygulamalar multicore islemcileri cok iyi kullanamiyor. o yuzden i7'nin cekirdekleri bos bos bekliyor. 2 cekirdekli yuksek frekans hizi ve onbellegi olan islemci ortalama bir kullanicinin her turlu isini gorur

  • crucio  (26.01.14 00:04:19)
3230m kodlu bir i5 ile 3630qm kodlu bir i7 işlemciyi karşılaştırman abes bence. eğer sadece işlemcileri konuşuyorsak durum bu gerçekten. bahsettiğimiz i5 işlemci giriş seviyesinden bir işlemci, i7 ise i7lerin giriş-orta seviyesinde. ben de zamanında kendi laptopumu alırken i7-740qm işlemcili bir bilgisayar ile i5-26xx işlemcili bir bilgisayar arasında kalıp tercihimi i7'den yana kullanmıştım. aslında yukarıda söylediğime ters gelse de biraz pişman oldum, çünkü hem 740qm kötü bir işlemciydi kendi sınıfında, hem de i7 diye bir sürü para bayılmama rağmen gelen ekran kartı vs sınıfta kalmıştı.

ama yine de i7 neredeyse i5'ten her zaman daha iyi performans gösterdi 3. nesille birlikte. bu yüzden 200 lira fark olsa da i7 alman iyi olacaktır, benim dandik 740qm bile beni yarı yolda bırakmadı hiç.

ha, toptan bir dizüstü düşünüyorsak diğer elementlerin durumu da önemli. ekran kartlarının durumu ne, ssd falan filan bir sürü fiyata etkiyen etmen var. mesela, ssd gerekten jet hızına çıkarıyor bilgisayarı fakat 128gb'lık bir ssd sadece windows ve birkaç profesyonel programa yeter. depolama yapamazsın rahat rahat. ayrıca özellikle dizüstünde hala ssd'ler fiyatları deli gibi yukarıya çekiyorlar. bu yüzden illaki içinde ssd istiyorsan en azından 250gb lık bir şey olsun. 128gb'lık bir ssd'li bilgisayara deli gibi para verme, sonradan alırsın. ama önceden de alsan sonradan da alsan ssd ihtiyaç.

kısaca bence i7 al.
  • susamli cubuk  (26.01.14 00:16:54)
3,5 yıl önce Macbook alacakken son anda Sony F serisini gördüm ve onu aldım. İlk i7 makinalardan diyebilirim. Şu an da aklına gelebilecek her şeyi yapar. 5 Yıl kullanayım her işimi yapsın arıza yaratmaasın diyoırsan Apple tercih edebilirsin. Ben Sony'den memnunum ama ne yaptı isem ısınma olayını çözemedim mesela.

Bütçe problem değil yazmışsın o zaman i7 al ama işlemci nesline bak, en son nesil galiba 3. nesil daha öncekilere göre daha performanslı. Ek olarak ssd harddisk hızlıdır ama kapasitesi azdır. Amma ssd hdd olan makinaları elektriksiz en az 6-7 saat kullanabilirsin. 128gb ssd aldığını düşünürsen ek olarak bir de taşınabilir hdd alırsın işlem tamam.
  • sbryldrm  (26.01.14 00:51:59)
madem nesilden açıldı konu, intel'in son işlemci nesli 4. nesil. işlemci kodları 4xxx diye gidiyor, sanırım piyasada şu anda 4700hq ve 4702hq var bolca. tabi üst modeller de mevcut.

  • susamli cubuk  (26.01.14 01:51:43)
zaten kendin de belirtmişsin, aman aman bir ağır aktivitem yok diye. bu konuda tercihin i5 olabilir. i7 daha çok rendering için ideal. ayrıca i7ler daha çok ısınır, bunu da bilmen gerek.

son nesil bir i5 alıp uzun yıllar kullanabilir misin, evet.

aradaki farkı gözle görülür bir efektiflik için kullanacak olsan, düşünme i7 al derdim ama öyle bir durumla karşılaşmayacaksın.
  • naelektrisan  (26.01.14 02:34:06)
i7

ayrıca i5'ler reel 4 çekirdek. i3'ler 2 çekirdek 4 mantık. i7'ler 4 çekirdek 8 mantık. ben öyle biliyorum en azından.
  • icim urperiyor  (26.01.14 02:52:45)
her i7 4 reel cekirdekli olmuyor sanirsam. modeline gore degisiyor olsa gerek.
bence seni i5 idare eder iyi bir cache ve frekansi olan.
ssd al bir de hdd zamani degil artik. hdd yi depo amacli kullanabilirsin ama isletim sistemin ssd de olsun.
  • jedilance  (26.01.14 14:09:49)