inşaat firmasının/müteahhit'in sağlam olup olmadığını

nasıl anlarız? yani inşaat firması belli. yapacak müteahhitin ismide belli. bu durumda ne tür bi araştırma yapıp net bi bilgi sağlanılabilir? resmi bi durum söz konusu olabilir mi?

mesela şuraya git sor eğer adına bişi yoksa sıkıntı yaşamazsın gibi?

soru aynı değil dostum. başka birşeyden bahsediyorum.

  • kambocya diasporasi  (22.01.14 22:34:31)
inşaat başlasın. subasman seviyesi dediğimiz seviyeye gelsin. (yani zemin kat tabanı ya da ilk bodrum tavanı). eğer evi almayı düşünüyorsan şantiyenin bu seviyesi onaylandıktan sonra al. inşaatın yapı denetimi kime aitse ara sor "bu şantiyenin temel üstü vizesi çıktı mı?" diye.

ancak bu adımdan sonra kat irtifaklı tapular çıkıyor.
  • reproach  (22.01.14 22:40:06)
İnşaat firması şantiyede aktif olarak çalışan bir şantiye şefi / mühendis çalıştırıyor mu öğren. Tanıdığım birçok firma şantiye şefi olarak imzacı mühendis kullanmakta, şantiyede teknik bilgisi olan eleman yok. Bazılarında da şantiye şefi diye konulan adamın inşaata çıkıp proje açmışlığı yok. Telefonla sipariş vermekten başka işe yapamıyor. Kalfaların elinde, allaha emanet ilerliyor inşaatlar. Projeyi yanlış okuyan, eksik demir koyan demirciler falan filan.

Bunun dışında betonu döken firma iyi olacak. Dökülen betonlar test ediliyor ama test firmalarında sabunlama olayları çok yaşanmakta. Birçok beton firması kirli malzeme yüzünden, çimentodan kısmaya çalışırken testte düşük değer çıkmasın diye dökülemeyecek kadar koyu kıvamda beton yollayıp, şantiyede test için numuneler alındıktan sonra mikserlere katkı ve su katarak betonu dökülebilir hale anca getiriyorlar. Sonra c30 beton oluyor c20.

Yapı denetim şirketi düzenli olarak şantiyeye uğruyor mu o da önemli. Tabi bu bilgileri dışardan biri öğrenemez. Şantiyeyi devamlı gözlemlemek lazım ya da bu firmayla çalışmış / çalışan bir mühendisten bilgi alman gerek.
  • benim adim kerim hepinizi severim  (22.01.14 22:50:26)