Who are you going with / With who are you going?

Selamlar,

yukaridaki kaliplarda aklim karisti biraz, ben ezelden beridir who are you going with derdim ama internette arastirdigimda cogu insanin ilk halini kullandigi ama gramer olarak ikincisinin dogru oldugu yaziyor.

ayrica "kime verdin?" sorusunu soramadim ben, "Who did you give it to?" cok garip geliyor kulaga.

nasil yapacagiz bu isleri?

Whom var ama onu da kullanan gormedim hic, kralice elizabeth kullaniyordur muhtemelen.

"with whom are you going" doğru olanı sanki.

kime verdin ise: "to whom did you give it?"

diyorum ben. yanlışım varsa birazdan birileri düzeltir kesin. ermanen falan aktifti sitede az önce.
  • sen git ben geliyorum  (21.01.14 20:35:14)
Her ikisi de kullanılabilir, bir sorun yok. Whom daha "formal" durumlarda/cümlelerde kullanılır ki zaten siz de belirtmişsiniz. whom'un cümlede özneye dair bilgi vermediğini unutmamak yeterli. Verdiğiniz örnekte, Who did you give it to? Whom did you give it to? To whom did you give it? - hepsi kullanılır.

For whom the bell tolls diyorum:)
  • cymbelina  (21.01.14 20:44:30 ~ 20:49:06)
whom kraliçe elizabeth falan değil hocam. with whom are you going olması gerekir ikinci yazdığın. ama ilk yazdığın da doğru. çoğu kişi de who are you going with diye sorar. who did you give it to da doğru.

edit: bi with fazla yazmışım klavye sürçmesi. düzelttim pardon.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (21.01.14 20:48:52 ~ 21:09:21)
Prepositionı başa alarak kullanıyorsak, fiilden sonra tekrar preposition kullanılmaz. With whom are you going with? denmez, sondaki with fazla.

  • cymbelina  (21.01.14 20:56:45)
with whom are you going ?

  • zazazaraeta  (21.01.14 20:57:43)
Senin cümlelerdogri

  • partizan  (21.01.14 21:14:49)