The Shawshank Redemption Imdb sıralaması ?

Filmi izlemedim. Sizce gerçekten sinema tarihinin en iyi filmi bu mu ? Imdb gibi oylama usulü çalışan ve güvenilir başka listelerde de durum böyle mi ?

En güzeli, en lezzetliyi en sona saklama gibi bir huyum var. Çok bezgin, berbat, korkunç bir ana saklıyorum bu filmi.

bence değil.

ama zamana göre değerlendirmek gerek. bugün "klişe" dediğimiz şeylerin hemen hepsini ilk defa özgün bir şekilde ortaya koyan film o. ha ama bence hâlâ ilk yirmiye bile giremez.
  • sen git ben geliyorum  (21.01.14 14:44:12)
Herkes için en en iyi film olmasa da herkesin "Evet, güzel" diye uzlaşabileceği ve puan verebileceği bir film olabilir. Ortak noktada bu film yükseliyordur.

  • aychovsky  (21.01.14 14:47:24)
Tabii ki hayır, esnaf tarzı bir yönetmenliği var.
Dünya'nın en iyi vasat filmi denebilir.

  • sanal hayvan  (21.01.14 14:48:38)
konusu güzel olsa da film daha iyi çekilebilirdi o yüzden sinema tarihinin en iyi filmi değil bence.

  • instant crush  (21.01.14 14:51:08)
bence de en iyi film o değil. ama bence o filmi izlememiş insanların sinema konuşması yasaklanmalı. bence.

  • vfgerty  (21.01.14 14:52:08)
@aychovsky'nin dediği gibi belki herkes için en iyi film olmayabilir ama bu filmi hiç beğenmedim diyen işte böyle tek tük çıkabiliyor.

bana göre en iyi film budur. konusu gayet basittir ama oyuncuların içinde bulunduğu duyguyu aktarması çok harika. 50 kere izlemişimdir, sıkılmadan 50 kere daha izlerim. sonra 50 daha...

ilk sırada olması da biraz zamanında hakettiği değeri görememesinden olabilir bence. o yıl (1994) hiç oscar alamadı. ama o yıl yapımlarını bir görmeniz lazım. hepsi birer başyapıt. forrest gump, pulp fiction, ...

bu film oscar tarihinin yüz karası olarak bilinir. hiç oscar almadığı için.
  • himmet dayi  (21.01.14 14:54:10 ~ 14:55:42)
yani bence en iyisi değildir hatta bir yerlerde sıkmaya başlar ama çok sağlam hassiktir çektirdiği doğru.

ilk 10 da kesin sayarım hatta ilk 5 e de girer ama birinci değil benim gözümde.
  • basond  (21.01.14 16:08:22)
bu en iyi kavramı çok karışık bir olay ya. mesela imdb puanı 8 üstü izleyip beğenmediğim hatta çöp olarak nitelendirdiğim onlarca film var. ama bazen düşük bütçeli pek tanınmayan 5-6 civarı puanı olan filmler hayatının filmi olabiliyor.

  • malibug  (21.01.14 16:20:42)
o liste "en iyi filmleri" sıralamıyorki, sadece oy veren kişilerin ortalama puanıyla sıralanıyor, yani en çok kişinin beğendiği filmler en üstlerde oluyor, klişe ama çok kişi beğendi diye sinema tarihinin en iyi filmi demek çok düz mantık olur bence.
o listede üstlerde olup izlediğimde "yuh ne la bu" dediğim o kadar çok film olduki...ama fikir veriyor işte, beğenme ihtimalimin en yüksek olduğu filmler genelde o listede oluyor. bana göre(!) sinema tarihinin en iyi 100 filmini saysam yarısı o listede hiç yok mesela.

filme gelince: bence ortalama bir film, izlemediysen izle en azından, belki sen seversin.
  • cinematography  (22.01.14 01:16:08)
hiç bi filme en iyisi diyemeyiz bence. ama bu film en iyilerden bence.

  • ermanen  (22.01.14 01:17:42)