bizde böyle bir inanış var mı yahu?

yemek programı çeviriyorum, bu bölümde türkiye'ye geldiler. bir yandan yemek yapıp bir yandan da kültürümüzden konuşuyorlar. adam şöyle bir cümle kurdu: "türkler sofrada taze otlar bulundurmayı seviyor. taze otlar olduğu zaman meleklerin gelip sofraya oturacağına inanılıyor"

buradaki melek olayı bana feci sallama geldi. "besmelesiz oturursan yemeğini şeytan yer, doyamazsın" inanışını duymuştum ama buradaki gibi bir şey duyanınız var mı?

Meleklerin gelmesini geçtim, sofrada taze ota bu kadar düşkün olduğumuzu bile yeni duyuyorum. Salata severiz sevmesine de, özellikle taze ot falan...

  • saatgeceninonikisi  (16.01.14 19:59:17)
kebapçıda roka falan gelir ya onu diyor bence :) fakat melek demesi bana hristiyanlıktaki melek anlayışını çağrıştırdı, bir türlü mantığa oturtamadım.

  • kül  (16.01.14 20:07:19)
yok tabii ki evet roka maydanoz falan taze taze konur hemen bahçeden koparılıp ama melek olayı uydurma.

  • yue  (16.01.14 20:11:11)
kuzukulağı :)

  • kakao  (16.01.14 20:15:22)
Kuzu kulagi, roka, yesil sogan, maydonoz, tere... Baska aklima gelmedi. Bence de sallamasyon, karnini zor doyuran bir kulturden geldik, oyle taze ot, melek hikayesi palavra. Bir kere kisin taze otu nereden bulacaklar anadoluda?

  • comptrol  (16.01.14 20:19:40)