Cahillik ile ilgili

saçma olabilir ama aklıma geldi. aslında herkes birilerine göre cahil değil mi ? yani sallıyorum ben teknolojik anlamda özürlüyüm, birisi bana cahil dedi. o diyen kişi de atıyorum genel kültürü yok başka birisi de buna cahil dedi. e o zaman herkes cahil amk. kafamda deli sorular .ss

dünyada hiçbir insan her şeyi %100 bilemez cahillik bu değildir.

cahillik her şeyi bilemeyeceğini bilmemek ve kabullenmemektir.

yani kişinin kendi bilgisizliğinin farkında olması genelde en yüksek eğitimli kesimlerde görülen bir durumdur, okudukça öğrendikçe ufkumuz açılır ve hiçbir şey bilmediğimizi anlarız.

hatta einstein'in bir sözü vardır ,

ego = 1 / bilgi

diye.

kişi bilgi sahibi oldukça hiçbi halt olmayacağını çünkü milyarlarca bilinmeyen sorunun olduğunu fark eder bu yüzden kendini bi halt sanma durumuna , bilmişlik içine girmez.

ama bilgisiz olduğu halde en iyisini bildiğini iddia eden egosu yüksek insanlar cahildir asıl.
  • neferkitty  (14.01.14 23:59:48 ~ 15.01.14 00:05:03)
ne deli sorulari allasen, bir de filozoftan sayin kendinizi oldu olacak. simdi sizi ciddiye alip cevap mi versin burada insanlar. gidin gozunuzu seveyim.

  • dnznc  (15.01.14 00:00:45)
Cahillik bilmemek değil bilmek istememek,öğrenmeyi reddetmektir bence. Bu yüzden zorlama fazla,yat uyu.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (15.01.14 00:03:15)
bence haklısın. insanları cahil diye yaftalayanlara acıyorum.

  • dafuq  (15.01.14 00:05:09)
@dnznc ben o tabiri öylesine kullandım, durumun saçmalığı için. filozofum diye birşey demedim, nerenle okuyorsan artık.

@sour yok ya okumadım birden aklıma geldi, okumak isterim ama :)
  • volkanaydin152  (15.01.14 00:08:00)
Bence cahillik diye bir şey yok. Birçok insanın hor göreceği köylüler o kadar çok şey biliyor ki.

Herkes belli bir alanda bilgi sahibi de olmak zorunda değil. Mesela ben spordan ve arabadan anlıyorum, başkası modadan ve bilimden anlıyor olabilir ama hiçbirinden anlamayan bir insan da cahil olmayabilir.

"Cahil" diye bir kelime olmasın bence.
  • aguilas negras  (15.01.14 00:08:06)
@birfincan (git:www.turkcebilgi.com) ama burada belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan anlamı da var ?

  • volkanaydin152  (15.01.14 00:09:53)
hem terbiyesiz hem cahilsiniz :) biz de buna guler geceriz normalde... de ben neden okudum ve cevapladim ki? cahillik iste.

@aguilas negras siz dusunmeyi nerde ogrendiniz kuzum?
  • dnznc  (15.01.14 00:16:43)
@dnznc ya çok afedersin de sen kendini ne sanıyorsun ? duyuru açma sebebim başka insanlar acaba nasıl düşünüyor, ne derler acaba bu konuda diyerek, meraktan ve bilmediğim için sordum evet o zaman cahilim.

  • volkanaydin152  (15.01.14 00:20:41 ~ 00:21:32)
Her halti biliyorum diyeni gectim, bir konuda bile tam yetkinlik iddiasi cahilligi gectim kendini bilmezlik dupeduz.

Kendini bilmezlik de hadsizligi getiriyor besbelli.

Ayrica birfincankahvedahaisteyenadam +1000

Cahil diye ogrenmeyi reddeden ve bunu matah bir sey zannedene denir. Kisisel birikimle ozdeslestirmekten ziyade tutumla ozdeslestirmek daha dogru geliyor bana.
  • elmali kurabiye  (15.01.14 01:18:12)
cahillik cahil oldugunu bilmemektir abi.

  • bohr atom modeli  (15.01.14 03:01:00)
Hayatını sadece tek bir anlamda renklendirmiş insanlar cahildir. Mesela hiç futbolcu (profosyonel ) tanıdınızmı ? dünyanın en boş adamlarıdır ve evet cahillerdir. onun gibi

  • darkknight  (15.01.14 03:13:04)
Asmalı'da Hollandalı bi hatunnan oturuyoz. Çirkin bişiy. Bana bir Türk sinema yönetmeninin adını sordu. Filmini tarif etti biraz ve ''adamın adı neydi, hatırlayamadım, filmini çok beğendim'' filan dedi. Sinema bizde ne gezer? Hemen kontak kapatıp saldım bayır aşşaa, 9'a indim. Ece hanıma dedim, ''durum beyleyken beyle, ben cahilim. Şu sizin müşterilerden birine sorsak ayıbolmazsa?''

Ece hanımın cevabı: ''Hayır, cahil değilsiniz, sizin bildiklerinizi de, biz bilmiyoruzdur!''

Soğna ordaki müşteri hatunnardan birine bi işaret çaktı, burnunnan beni işaret edip, ''hallet şunun işini!'' gibilerden, ben bülbül gibi tekrarlardım soruyu, bingo!
  • compadrito  (15.01.14 03:20:17 ~ 03:36:53)
cahillik nedir biliyo musun;
mesela gidip birisine, bir yerin adresini sor.
sana der ki,
-şu köşeyi dön ilerden sağa dön, orda.
adamın dediği yere gidersin ve orda başka birine sorarsın, seni bambaşka yere yönlendirir.
cehalet işte budur.

bir konu hakkında net bir bilgiye sahip olmadan görüş sahibi olmak, bu görüşü kamuya sunmak ve sahip olduğu bilginin yanlış olduğunu öğrendikten sonra da araştırıp doğrusunu öğrenmek için bir çaba harcamamaktır cehalet.
  • argin  (15.01.14 04:12:45)
  • blossom  (15.01.14 06:02:42)
cahil insan yoktur, az yada çok illaki bir şeyler bilir bunun bir ölçüsü olamaz.
acınası ve cahilce olan başkasının cahil olduğunu düşünmektir.

  • bal dok yala  (15.01.14 08:10:07)