az yakan benzinli araç mı yoksa dizel araç mı?

2. el araba almayı düşünüyorum, ilk arabam olucak. istanbul'da şehir içinde kullanıcam genellikle. belki ayda bir falanda şehir dışı yaparım. senede 15 bin km anca yaparım galiba.

malumunuz dizel araç benzinlilere göre daha pahalı. şimdi sorum başlıkta da belirttiğim gibi, biraz daha ucuza alınabilecek az yakan benzinli bir araç mı yoksa benzinli araca göre biraz daha pahalı dizel araç mı?

hazır duyuruyu açmışken bi soru daha sorayım. az yakan benzinli araç hangileri var B segmenti ya da C segmentinde. bütçem de 25-30 bin arası.

öncelikle bu hesabı siz yapacaksınız. Aynı arabanın dizel ve benzinli versiyonu arasındaki fiyat farkını 15000km'de benzin ve motorin gider farkına oranlayın.

Ben aynı durum için benzinli araç bakıyorum, çıkartamam yani ordaki fazlalığı.

Gelelim araç tipi sorunuza. 1.2 Ibıza bakabilirsiniz mesela.
  • tzum_tzum  (13.01.14 19:53:19)
@tzum_tzum teşekkürler. diyorumki benzinli araç 7 lt/100km yaksa, dizel de 6 lt/100 km yaksın. arasında 50 kuruş falan var fiyat farkı olarak. senede 15 bin km yapacağımı düşünürsem. dizel 4,5 lira, benzin 5 lira dersek, 100 km'de 8 lira gibi fark yapıyor. 15 bin km yaparsam senede 1200 tl gibi bi miktar oluyor.

tabi bu araçların ne kadar yakacağı bilgileri kulaktan dolma bilgilerle hesaplandı. arabası olanlardan varsa hesap eden, çok iyi olur.
  • contavolta  (13.01.14 20:04:54)
50 lt alsın araç deposu, benzin olursa 5 liradan 250 TL , dizel olursa 4,65'ten 230 TL verirsin.

Benzinli araç 8 lt/100 km yaksın şehir içi. Yani bir depoyla yaklaşık 620 km yaparsın. Dizel araç da 6 lt/100 km yaksın, onunla da 820 km yaparsın.

Senede 15bin km için benzinlide 24 depo benzine 6bin tl ödersin, dizelde 18 depo dizele 4200 TL ödersin. Sende 1.800 TL avantajın olur.

Senede yaptığın km azalırsa avantajın da azalır. Bu verileri aracın gerçek değerlerine göre değiştirip hesaplayabilirsin.
  • cakabo  (13.01.14 20:06:31)
Usta İstanbul trafiği fabrika verilerine benzemez. 6Lt yazan 2013 1.4TSI Golf bile 8.5Lt yakıyor.

Sen ortalama 8Lt'den al benzini, dizelde de 5Lt al. Senede 1500TL kar ettin diyelim. İkinci el benzinli ve dizel 3000-4000 oynuyor.

Bu nedenle paran 2.5-3 senede çıkacak. Sen al benzinliyi, sesi iyi, performansı iyi.
  • tzum_tzum  (13.01.14 20:11:07)