Sigorta Karmaşası

Merhabalar, 2008 öncesi sigortası başlatılmış bir kadınım.

Sorum da şu; sgk internet sitesinde der ki: 7000 günü doldurarak 58 yaşında ya da 4500 günü doldurarak 25 yıllık sigortalılık süresini de tamamladıktan sonra 58 yaşında yaş haddinden emekli olabilirler.

Anladığım kısım: her türlü 58 yaşını bekliyorum.

Anlamadığım: 4500 gün mü bir işte çalışmam lazım 7000 gün mü? :/

Minimum 4500 gün çalışsan da 25 yıllık sigorta primini tamamlaman gerekiyor dışarıdan ödeyerek vs gibi diye anladım ben.

  • whoosie  (12.01.14 10:23:43 ~ 10:25:49)
Size aynı yaş denk gelmiş ama çoğu kişide farklı yaş çıkar. Özellikle 2001 öncesi çok hizmeti olanlarda bu durum görülür. Örneğin kişinin 3600 günü dolmuştur, "prim ödemeye/çalışmaya devam edersen 50 yaşında, yok ödemez/çaluşmazsan 60 yaşında emekli olursun" gibi bir sonuç çıkar genelde. Sizin ilk sigortalılığınız geç olduğundan her iki durumda da aynı yaşa tabisiniz.

4500 gün ve 25 yılı tamamlarsanız ve 58 yaşınıza daha varsa çalışmadan 58 yaşını bekleyebilirsiniz. Bu şartlar 50 yaşında dolarsa 8 yıl prim ödemeden/çalışmadan beklerseniz 58 yaşında emekli olursunuz. Bu arada sağlık giderleriniz için gss primi ödemeli ya da başkasına tabi olmalısınız.

Ya da 4500 günden sonra çalışmaya devam ederseniz 7000 gün ve 58 yaşı beklemelisiniz. Burda 25 yıl şartı yok. Aslında saçma görünüyor ama bu sizin durumunuzdan kaynaklanıyor. Genelde ilk verdiğim örnekteki durum görülüyor.
  • 44  (12.01.14 11:02:51)
her halükarda 58 yaşını doldurmuş olmanız gerekmekle birlikte;

ya sigortalılık süresine bakmaksızın 7000 gün prim ödemeniz lazım,

ya da en az 25 yıl sigortalılık sürenizle birlikte 4500 gün prim ödemeniz lazım.
  • sijwocaq  (12.01.14 11:31:31)