yine facebook, yine hacklenme sorunsalı..

bir arkadaşımın hesabı ele geçirildi. kendisi öğretmen, anladığım kadarıyla eski bir öğrencisi yapmış bu işi. notların intikamı sanırsam..

arkadaş bu duruma çok sinir olmuş. yeni bir hesap açmıştı zaten. ama hacklenen hesabından geçen gün benim sayfama yorum yazıldı. başkalarının sayfalarına da saçma sapan şeyler yazılıyormuş. çok hakaret içeren şeyler değil, ama dalga geçen ifadeler var. arkadaşım da eski adresinin duvarına "sende azıcık emeğim bile varsa, şu saçmalığı kes" gibi bi şeyler yazmış. iki hesap arası karşılıklı mesajlaşma da vardır sanırım. orada "hesabı hacklediğini" açıkça yazmış mıdır bilmiyorum ama, profil resmi bir kuru kafa, etrafında da "hacklenmiştir" gibi ifadeler var. iletiye de geçen "bu adres elimde hahaha" gibi bi şey yazmış çocuk.

bu durumda, arkadaş facebook a şikayet yazsa kaale alınır mı? daha önce de hacklenme soruları vardı ama, ayrıca sormamın nedeni, kendisinin açıkça bunu iletisinde yazmasından. çok açıkça ifade ediyor yani çocuk. ama ben, kendi sayfama yazdığı şeyi sildim, listemden de çıkardım. ek ilgi olarak diyorum :)

noolcak şimdi?

atsın mail işte ilgilenirler yahu.

hatta belki şanslıysa bu duyuru'yu guru görür ve hemen halleder işi. lskgjhfşslgksdşlgkf
  • dambil  (08.05.09 22:02:02)
guru ya özelden ulaş hayır işidir diye de belirt.

  • rentts1  (08.05.09 22:10:39)
Çocuk email adresini değiştirmediyse şifresini tekrar belirleyip hesabını geri alabilmesi lazım. Eğer email adresini de değiştirmişse zaten yapacak birşey yok gerek de yok. Tüm tanıdıkları tekrar ekleyip diğer hesabı silmelerini istesin en temizi bu. Ya da cevap verirlerse facebook'a mesaj atsın. Eski kayıtlardan o hesap hangi IP lerden kullanılmış şimdiki hesabı hangi IP lerden kullanılmış bakarlar, zaten hacklenmiştir ibaresi de varsa silerler heralde o hesabı. Bir de bilgisayarında trojan var mı kontrol etsin ve zor bir şifre kullansın, ahmet1975 gibi şifre kullanıyorsa tez vazgeçsin.

  • ergecsenturk  (08.05.09 23:12:24)
suraya bir baksin:
www.facebook.com

  • cench  (09.05.09 05:34:43)
savcılıga versın savcılık buluyor dırek ve yapan kısı 3000 ytl para cezasına carptırılıyor yenı kanun bu

  • bugra222  (12.05.09 19:06:19)