oregano

İstanbul'da nereden bulunur?

Varsa macrocenter'dadır. O olmazsa Nişantaşı - Teşvikiye Camii tarafında genelde yabancıların alışveriş yaptığı birtakım küçük market/şarküteri gibi yerler var, oralarda olabilir.

  • aychovsky  (11.01.14 18:05:54 ~ 18:29:14)
aktarlarda keklikotu diye sorabilirsiniz. Zahterle aynı diyorlar ama emin değilim.

  • whoosie  (11.01.14 18:51:58)
bildiğiniz kekik (thyme) değildir kendileri. ayrıca bana tazesi lazım.

  • trinitrotoluen  (11.01.14 20:26:34 ~ 20:27:18)
ben yabani mercanköşk diye biliyorum bunun türkçesini. tazesini bulabileceğinizi hiç sanmıyorum, hele de istanbulda.

  • kül  (11.01.14 21:26:24)
hayır mercanköşk ile de alakası yok.

  • trinitrotoluen  (11.01.14 21:30:07)
bunun Türkçesi ne?

wikipedia'da oregano'nun türkçe karşılığı yok.

oregano maddesinde şöyle bir şey yazıyor:

The herb is also widely used in Turkish, Palestinian, Lebanese, Egyptian, Syrian, Greek, Portuguese, Italian, Spanish, Philippine and Latin American cuisines.

In Turkish cuisine, oregano is mostly used for flavoring meat, especially for mutton and lamb. In barbecue and kebab restaurants, it can be usually found on table, together with paprika, salt and pepper.

kebapçıda olsa olsa kekik vardır. oregano ne ki?
  • mea maxima culpa  (11.01.14 22:19:53)
türkçesini doğru bilen yok. her kafadan bir ses çıkıyor. muhtemelen kekik gibi koktuğu için kekik diye biliniyor. hiç yemişliğim yok fakat burada söylenenler olmadığını biliyorum. thyme ile aynı familyada fakat thyme'dan farklı cinste bir bikti. ebay'den tohum alıp kendim yetiştiricem o olacak.

  • trinitrotoluen  (11.01.14 22:32:34 ~ 22:34:49)
burda keklikotu, güveyotu, dağ kekiği demiş

www.yeminlisozluk.com

burda iyice karışık, ciddiye alınmaz.

tureng.com
  • mea maxima culpa  (11.01.14 22:35:12)
bence keklik otu da değil. keklik otunun çiçeği sarı ve yaprakları da alakasız. güveyotu biraz daha benzer gibi göründü. ona bakmak lazım.

  • trinitrotoluen  (11.01.14 22:39:05)
dağ kekiği diye görsellere bakınca çıkan pembe çiçekli bitkiler wikipedia oregano maddesindeki pembe çiçekli bitkiye benziyor.

www.google.com.tr

en.wikipedia.org

diğerleri alakası. sarı çiçekli filan dediğin gibi.
  • mea maxima culpa  (11.01.14 22:46:47)
çiçekleri benziyor ama dağ kekiğinin yaprakları ince uzun. oreganonunki yuvarlak. dağ kekiğini biliyorum evde kurusu var.

  • trinitrotoluen  (11.01.14 22:48:50 ~ 22:49:33)
önce türkçe ne olduğunu bilmek lazım.

büyük marketlerde genelde taze kekik (thyme) satılıyor. ben ondan alıyorum.

ayrıca mercanköşk.
  • mea maxima culpa  (11.01.14 23:11:16)
www.gurme212.com

bu diğerlerine göre değişik geldi.
  • mea maxima culpa  (11.01.14 23:22:10 ~ 23:23:28)
kekige benzer ama kekik degildir.

  • congratulationsyouwon  (11.01.14 23:30:40)