Sütün üstü bozuk altı sağlam! acil içmem lazım!

torba şeklinde satılan sütler var. ambalaj içinde üçlü torbalar halinde.

bi tanesini açtım. kesif bir koku. torbanın üst kısımlarında da katı tortular oluşmuş.

sütün üst kısımlarını döktüm. tekrar kokladım. koku kalmamış. tadına da baktım. güzel.

sütün üstü bozuk altı sağlam yani. nasıl oluyor bu?

buzdolabının ısı ayarıyla ilgili bişey olabilir mi?

ya da sütün kimyasıyla mı ilgili?

nedir, ne değildir?

edit: bu durumda içebilir miyim bi de?

bozulup bozulmadığını anlamak için kaynatabilirsin. kaynatınca yoğurt gibi oluyorsa bozuktur.

  • patricia kitten  (11.01.14 05:07:14)
anladığım kadarıyla henüz mikrop ürememiş, denatüre olan proteinler üste toplanmış. sen onları dökmüşsün. altta kalan kısım henüz denatüre olmamış ya da olduysa bile denatüre olan kısımının suda çözünen komponentlerini içeriyor. süt proteinleri normalde şu haldeyse "GGGGG" bunların uzaydaki üç boyutlu dizilimi bozulmuş böyle olmuşlar "_-_-_" yani amino asit zincirleri birbirleri üzerine katlanmaları kıvrımları bozulmuş. denatüre proteinler birbirine yapışmış ve su içerisindeki çözünürlükleri azalmış + yüzebilir hale gelmişler. biz denatüre olmamış "doğal" bi sütü içtiğimizde sindirim enzimlerimiz sütün üç boyutlu yapısını (G) bozmadan, (C) ve (r) ve benzeri parçalara ayrıştırır. yani "üç boyutlu konformasyon nasıl olsa midemizde de bozulmayacak mı caağnııım" diyemeyiz. misal olarak, normal sütteki proteinler denizaltı iken. denatüre sütteki o döktüğün kısım patlayan denizaltıların enkazındaki tahtalar ve diğer yüzen cisimler. biz süt içtiğimizde sindirim enzimlerimiz "denizaltılarının" motorunu ayrı söker, periskobunu ayrı söker, oksijen tanklarını ayrı söker ve bu şekilde emilimi gerçekleştirilir, kullanır.

"şahsen karşılığında 500 dolar teklif edilmemişse denatüre bir sütü içmem."

Nickelodeon Chemistry Anabilimdalı öğretim üyesi,
Yrd. Doç. Sünger Bob
  • vfgerty  (11.01.14 05:29:14 ~ 05:30:53)