Mezun olduktan sonra mesleki sınava girilen bölümler

Selamlar,

Bölümden mezun olunduktan sonra o bölümle ilgili işlerde çalışabilmek için mesleki sınava girilmesi gereken bölümlerin listesini oluşturmak istiyorum.

Bir de bir iki cümle ile amacı, nedeni hakkında bilgi alabilirsem çok iyi olur.

Teşekkürler.

tıpta uzmanlık bitişinde sınav oluyor ama pratisyenlik için bir sınav yok

  • la noix  (10.01.14 13:20:54)
Yok, kastettiğim TUS değildi.

  • puc  (10.01.14 13:31:03)
kpss var öğretmenlik için örnek verecek olursam ama bunu zaten biliyorsundur dedim. tus da değil demişsin. galiba ben soruyu kavrayamadım, tam istediğiniz şeyi yani.

  • uzunuzunilgi  (10.01.14 13:32:43 ~ 13:33:04)
öğretmen-kpss

  • japon askeri  (10.01.14 13:32:51)
tus: tıpta uzmanlık sınavı

uzmanlık sınavı: tus'ta kazanılan bölüm asistanlığı sonunda olan sınav
  • la noix  (10.01.14 13:33:37)
Avukatlık baro sınavları.
Mühendislikte uzmanlık istersen doğalgaz, iş güvenliği gibi sertifika sınavları var, istediğin bu değil sanırım ama yine de yazayım dedim.

  • r_u_h  (10.01.14 13:45:28)
hakimlik-savcılık sınavı

ösym'nin sitesinden yıllık sınavlara bakarak da birtakım çıkarımlar yapabilirsiniz.
  • imla kilavuzu  (10.01.14 13:51:10)
smmm sınavları (önce staja başlama, test; sonra yeterlilik, her ders ayrı klasik usul)

kpss a (kamuda kariyere açık görevler için, test; mülakatı da var ama ayrıca kurumların yazılı sınavı da olabilir)

adli ve idari yargı hakimliği

avukatlıktan hakimliğe geçiş
  • tedirginlik hucresi  (10.01.14 14:49:26)
Cevapalr için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Örneğin hukuk biritenler hiçbir sınava girmeden avukat olabiliyorlar mı?

Ayıp bana, KPSS hiç aklıma gelmemişti.
  • puc  (10.01.14 15:17:56)