Sokak köpeği beslemek

Geçen yaz parkta bulduğum 3-4 aylık bir sokak köpeğini sahiplendim. O günden beri bahçemde bakıyorum kendisine. Ağzında çıkan tümör sebebiyle ameliyat oldu, bu ve dışındaki kontrolleri yapılıyor. Sahiplendikten sonra epey doküman okudum onu eğitmek için, kolay öğreniyor diyebilirim ama öğrendiğini hemen unutuyor.

Dün gezdirirken tasması çıktı ve koşmaya başladı, yakalamak için uğraştım. Böylelikle en büyük sıkıntımı artık size danışmaya karar verdim. Köpeğin hiçbir şekilde sahiplenme duygusu yok. Herhangi bir yakınlaşması, yanımızda durması vs yok. Ve bu duygusu bir türlü törpülenmiyor. Bir yerlerde hata yapıyoruz desek, bunun olabilmesi için herhangi bir şey yapmışlığımız yok. Kötü davranılmıyor. Hani bir kurtulsa bir daha geri dönmeyecek.

Sokaktan alarak hata mı yaptık diye düşünmeye başladım. Hala daha aklı dışarılarda. Bu şekilde kendisine de yazık oluyor. Ne yapabilirim gerçekten bir fikir istiyorum.

insanlara güveni yok sanırım ondan yapıyor

  • Sandman  (09.01.14 11:36:40)
bizim bir köpeğimiz vardı, anasını tanırdık, sütten kesilince aldık öyle söyleyeyim

fakat aynı dediğiniz gibi punduna getirdi mi kaçardı. yakaladık ettik falan ama bi seferinde fena kaçtı. 4 ay ortalarda yok. sonra biri alakasız bir yerde bulmuş getirdi. travmatik geldi baya köpek. tamam dedik kaçmaz artık dış dünyayı da öğrendi. 2.5 ay sonra yine kaçtı

karakterinden de olabilir

edit: bugüne kadar 8 köpek baktım, hepsi bahçede. bazılarını sütten kesilir kesilmez bazıları barınaklardan bazıları eşşek kadarken. tek kaçan buydu
  • la noix  (09.01.14 12:01:12 ~ 12:14:49)
hem köpek henüz genç, hem de bahçede bakıyorsunuz.
ev köpeği gibi olmasını bekleyemezsiniz.
zaten sokakla bahçenin onun için bir farkı yok.
o size göre bahçe, size göre sokak. onun için aynı şey.

sahiplenme duygusu olmaz, çünkü sokakta yaşayan hayvanlar hem daha bağımsız oluyor, hem de sokaktan bahçeye geçince onlar için bir şey değişmez.
ama sokaktan eve gelen köpekler de her zaman daha sadık oluyor.

sizin beklediğiniz bağlılık için evde beslenmesi lazım.
yaptığınız hata bu olabilir.
gerçi buna hata denemez de, beklentinizi karşılamasına yardımcı olacak ortamı vermemişsiniz diyebiliriz.
bu durumda köpekten çok şey bekliyor oluyorsunuz.
bir de genç hayvan, dikkati dağınıktır.

tasmadan kurtulunca kaçma meselesi genç köpeklerde olabilen bir şey, o kadar abartılacak bir şey değil aslında.
normal, evde beslenen köpeklerde de olabiliyor.
yaşlandıkça zaten olgunlaşacaktır.

şimdi köpek toprak ister, bahçe ister vs diyenler olacak, ama köpek insan ister.
köpeğin yeri bahçede bir kulübe ve bir tasmadan ibaret olmamalı.
çünkü yalnız kalıyorlar o zaman.

yanlış anlamayın, siz yine de hayat kurtarmışsınız, sahiplenmişsiniz.
verebileceğiniz en iyi şey buysa, sokakta olacağına sizin bahçenizde olsun daha iyi elbette.
ama ya en azından akşamları eve alın ya da bu şartlarda devam etmeniz gerekiyorsa beklentinizi düşürün.

yine de bahçede de olsa daha çok oyun oynamaya vs çalışın.
köpekle olan bağınızı güçlendirmenizin en kolay yolu oyun oynamaktır.

bir de (eğer yapıyorsanız) köpeğin yanında olduğunuz her zaman bir şey öğretmeye çalışmayın.
sadece sevip oynayın, konuşun vs.
sizi öğretmen gibi görmesin yani. (eğer öyle bir durum varsa)

edit:
yukarıda yazan arkadaşlardan la noix ve evrenos da köpeklerine bahçede bakıyorlar bildiğim kadarıyla.
  • blatta hiberna  (09.01.14 12:08:25 ~ 12:09:45)
Sokakta trafik kazali buldugum 10 aylik oldugu tahmin edilen bir kopegi ben de evlat edindim. Evde bakiliyor, iki kisiyiz ve bir kopek ancak bu kadar sevilebilir, devamli opuyoruz oynuyoruz sariliyoruz, canimiz bizim. 2 yildir boyle ve evde bile bize guvenmiyor. Yaklastigimiz anda geri kaciyor. Arkasinda duramazsin hemen yonunu degistiriyor. Kopek parkina gidiyoruz orada serbest kosuyor oynuyor ama eve gitmek gerektiginde kendini yakalatmiyor ama kacip uzaklasmiyor neyse ki. Bize asik, belki de dunyanin en asik kopegidir, o kadar duygusal ki anlatilamaz. Cok yuksek sesle agliyor kopek gorse, biri ona gulse, babasini gorse vs. ona gitmeye calisiyor :)
Guvenini nasil kazanacaginiz asil cevaplanmasi gereken soru sanirim.
Biraz da genetik maalesef bu.
  • bir varmis bir yokmus  (10.01.14 00:22:29)
Bu arada evde ikinci bir kopek var ve o cok uysal, akilli. Onu ornek almasini beklersin ya, hic alakasi yok.

  • bir varmis bir yokmus  (10.01.14 00:24:05)