Türk Milletine atılan en büyük KAZIK

neydi sizce? yada nedir?

benim şahsi fikrim türk lirasının simgesi. tutmayacağı zaten belliydi, gündemdi şuydu buydu kaynadı arada. hayatta sinmiyor içime benim o simge.

şapka

  • odiyus  (07.01.14 00:10:33)
50 yıl millete ölümü gösterip sıtmaya (akp) razı etmek.

  • nudistadam  (07.01.14 00:12:27)
türk alfabesi,ulus devlet,eğitim sistemi,yanlı tarih eğitimi,sahte düşmanlar üretme mekanizması vs vs

  • tarıkbinziyad  (07.01.14 00:15:18)
islama gecirilmeleri

  • evil genius  (07.01.14 00:28:17)
Cumhuriyet dönemi için en ağır basanı bence Harf Devrimi. zaman zaman aklıma gelir, şu an bir benzeri Devrim olsa nasıl hissederdim diye, zor gerçekten tam yanıtlaması. bir çok ulusun yüz yıllar öncesindeki kendi ulusuna dair bilgi birikimine orijinalinden herhangi bir çeviriye ihtiyaç duymadan ulaşmasına gıpta etmişimdir.

  • candanag  (07.01.14 00:30:16)
misterturist ve evilgenius +1
koy enstitulerinin kapatilmasi

  • little miss rejectee  (07.01.14 00:30:30 ~ 02:00:36)
hollanda'nın itelediği otobüsler. şu metrobüs hattında olup ikide bir arıza verenler.

  • halitkin  (07.01.14 00:34:16)
natoya girmemizdir.

  • jemjum  (07.01.14 00:36:28)
tartışmasız islam dinidir.

  • blossom  (07.01.14 00:45:33)
alım garantili doğalgaz anlaşmaları
köy enstitülerinin kapatılması
erken cumhuriyet yıllarındaki sanayileşme girişimlerinin bir bir durdurulması
  • roket adam  (07.01.14 00:49:46)
en büyük mü bilmem ama avrupa birliği'ne girdik diye gümrük birliği'ne girdik dediler ya, aklıma o geliyor hep.

  • tannen  (07.01.14 00:59:03)
eğitim sistemi
asimilasyon politikası

  • qazwsx  (07.01.14 01:22:28)
  • armagan  (07.01.14 02:29:05)
Bütün kazıkları Atatürk ve Atatürkçüler atmıştır.

  • mountaincat  (07.01.14 02:57:21)
Almanya yenilince bizim de yenilmis sayilmamiz.

  • common of demons  (07.01.14 03:02:58)
islamiyete geçiş.

harf devrimi bugün olsa ne yapardım diye düşünenler olmuş mantığınızı seveyim. o devrim olduğunda zaten halk bilmiyordu okuma yazma. şuan %95'i biliyor evet şuan yapsan zorlanırsın. beynini sevdiğim.
  • melancholyman  (07.01.14 04:14:49)
Bir tane değil ki, onlarca! Hele Türk Lirası simgesine gelene kadaaaaarrr!!!

Türk milletine atılan en büyük kazıklardan biri, matbaanın 300 sene gecikmeyle gelmesidir.
Diğerleri, kifâyetsiz, muhteris, hayâlperest, mâcerâperest, narsisistik megaloman olan Enver'in, sınırsız yetkiyle, Harbiye Nâzırı ve Başkumandan Vekili tayin edilmesi, buna bağlı olarak, Goben-Breslau-Sivastopol oldu bittisiyle, 1. Cihan Harbi'ne girmemiz, imparatorluğun (bkz: Enverland) adıyla, Almanlara peşkeş çekilmesi, (bkz: Sarıkamış Faciası) yani Enver'in 90 bin askeri tek kurşun yemeksizin donarak ölüme göndermesi, Enver ve Talât ikilisinin Ermeni tehciri kararları ve yüzbinlerce Ermeninin ölümüne sebep olmaları, ayrıca (bkz: Zeytindağı)

sonra (bkz: vecihi hürkuş) (bkz: nuri demirağ) gibi sanayicilerin önünün kesilmesi
sonra demiryollarının geri bıraktırılıp karayolu taşımacılığına ağırlık verilmesi
tarımda plansız makineleşme ile köyün kente akması ve gecekondulaşma
öğretmenlik mesleğinin göklerden alınıp yerle yeksân edilmesi
Bülent Ecevit'in Avrupa Birliği'ne girmeyi reddetmesi
ve yakın tarihte, 12 Eylül ihtilâlinin en büyük zararlarından olan (bkz: diyarbakır zindanı) (bkz: esat oktay yıldıran)dır.
  • compadrito  (07.01.14 05:32:32 ~ 05:42:21)
harf devrimi diyenleri şuraya alalım:

www.youtube.com

gören de geçmişimizi hiç öğretmiyorlar zannedecek.

cevabım da her seferinde avrupa birliği'ne girdik diye kapısında süründürülmemiz.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (07.01.14 07:06:34 ~ 07:06:53)
türklerin alfabesini arap alfabesi sanacak kadar cahil bırakılmak.harf devriminden şu anda bile bu kadar rahatsız olan insanların varlığı çok ilginç ya. o kadar kolay ki cahil olmak, adam sanıyor ki, harf devrimi yapıldığında zaten okuma-yazma oranı süperdi, bütün herkes tarihini, konuştuğu dili, kültürünü unuttu. yok öyle bir şey. okuma yazma oranı yüzde 10-15. halk olabileceği en düşük cahillik seviyesinde zaten. bunun haricinde, arapperestlik ile müslümanlığı karıştırmak. islamiyet diyip de inananlara saygısızlık yapmak gibi olmasın ama islamiyet ya kendisi çok yanlış bir olay ya da yüzyıllarca yanlış yorumlanması.

fatih sultan mehmet'in erken ölümü, italya fethedilebilir miydi, fethedilse nasıl olurdu?
yavuz sultan selim'in maturidilik yerine eşari anlayışı getirmesi. bu bence osmanlı'yı bitirdi. belki zaten bitecekti ama yüzyıllarca süründürdü diyeyim.
ve küçük enişte enver paşa'nın ütopik eylemleri.
  • baldur  (07.01.14 07:07:23 ~ 07:09:38)
kemalist ideoloji

  • nuisance  (07.01.14 07:38:11)
@tarıkbinziyad

sen ne diyon aq. dünyada 1500 tane millet var ama bir tek türk milleti yok öyle mi? marjinal olayım, hümanist olayım, pasifist hippi olayım belki karı kız kaldırırım ayağına saçmalıyorsunuz aq.
  • baldur  (07.01.14 07:38:18)
kesinlikle eğitim sistemi.

  • WrAiTh  (07.01.14 10:18:01)
cumhuriyetin ilanı.

  • hepiniz oleceksiniz  (07.01.14 10:42:31)
Türk milletine atılmış en büyük kazık 1. Dünya Savaşı'na girilmesidir...

İslam Türk Milletine atılmış kazıksa madem, istemeyen çıksın amk. Zorla değil ya.. Herkesin adına konuşmak kolay tabi amk.
  • vizdilva  (07.01.14 14:18:06)
@imojeen + 1 Köy Enstitülerinin kapanması bugün AKP ye oy veren organizmaların yaşamasına yol açtı. Ayrıca Atatürk ve Kemalizm ile ilgili konuşanlar keşke şöyle bir oturup düşünseler..

  • Nocturne  (07.01.14 14:20:40)
İslamı barışçıl yollarla edinmiş olmamız çok büyük bir palavra bence ya. Bunu bi müslüman olarka söylüyorum hatta. Düşün ki binlerce yıllık Türk geleneği var, Şamanlık o biçim yer tutmuş, hala bir sürü geleneğimiz Şamanlıktan geliyor, sonra bakıyosun 'aa biz de tek tanrılıyız müslümanlık da, o zaman hepimiz müslüman olalım' diye binlerce yıllık geleneği silip atıyorlar ve müslüman oluyorlar hiç kavga etmeden. Mümkün geliyor mu kulağa?

  • roket adam  (07.01.14 14:30:17)