İş yerinin eğitim ücretlerini çalışana yansıtması?

Merhaba,
3-4 senedir bir şirkette çalışmakta olsanız ve şirketten ayrılmanız halinde o yıl içerisinde katıldığınız eğitimlerin ücretlerini firma size yansıtmasının hukiki bir dayanağı var mı?

Bu arada sözleşmede; "Çalışanın kendi isteği ile ayrılması halinde aynı yıl içerisinde katılmış olunan eğitimlerin ücretleri çalışandan alınır." diye ibraz edilmiş.

Sözleşmede olan ve insan haklarına aykırı olmayan her şey yasaldır diye biliyorum. Yani yasal hakları. Ama avukat değilim tabii.

  • alaimisema  (06.01.14 10:03:36 ~ 10:03:57)
alır.
Benimde eğitim sözleşmem var ve aldığım 1 gün eğitime karşılık 30 gün çalışmalıyım. 10 gün eğitime karşılık 10 ay çalış diyor yani. Ama bu süre 60 ayı geçemez diyor 100 gün eğitim alırsam en fazla 60 ay bağlayabiliyor beni.

Ha bu 60 aydan önce ayrılırsam, o eğitimlerin ücretlerini, eğitimde iken almış olduğum maaşın brüt halini şirkette yediğim yemek ve servis ücreterinin hepsini geri istiyor.

Edit: sende sadece eğitim ücretleri diyor orası ayrı.
  • basond  (06.01.14 10:13:03 ~ 10:13:37)
1 senede size verdikleri eğitimin parasını (fazlasıyla) çıkarmış ve sizi kullanmış oluyorlar.
diyelim ki işe girdiniz erkek için 1 sene içinde evlenecek misiniz
kadın için 1 sene içinde doğum yapacak mısınız denir. sebebi bu eğitimler işte. uğraşın boşa çıkmaması. başkasını bulmanın ve eğitmenin zor olması.
hukuk konusunda net cvp veremem ama.
  • female demon  (06.01.14 10:13:12)