domuz gribi mi olduk, ne olduysak..

Merak ettiğim tek şey, ateşimi kontrol altında tutmak için yorganın altına girmeden uyumak mı gerekiyor? Sabaha kadar böyle kalırsam ne olur? Üşüyorum da bir yandan.

Dujj seçenekler arasında bulunmamaktadır.. Yerimden kıpırdayacak halim yok zira..

Yorganın içine girip bol bol terlemek gerekiyor.

  • aychovsky  (05.01.14 22:32:02 ~ 22:32:10)
her hastalıkta yorganın altına gerip terlemek işe yaramaz, bazı durumlarda vücudu olumsuz etkiliyor hatta.. kendi bedenini tanıyorsan bunu yap.. daha önce böyle hissettiğinde yorgana sarılıp uyumak iyi geldiyse yap.. yoksa yapma.. en iyisi ılık duş aslında..

  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (05.01.14 22:34:07)
ateşlendiysen daima üşüdüğünü sanırsın ama kendini serin tutman gerek.
tüm gece açıkta uyumak da ne yapar bilemedim ki, geçmiş olsun.

  • uzunuzunilgi  (05.01.14 22:36:58)
@aychovsky,
Şu an ben ben değilim, bir katniss everdeen'im , khaleesi'nin ejderhasıyım.. Söylediğin yöntem işe yarar bende ama şu an çok tehlikeli sanirim..

  • sistem enkazı  (05.01.14 22:40:09)
yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, daha önceki deneyimlerine bakman lazım. mesela ben elektrikli battaniyeyi açarım, kalın giyinip yorganın altına girip bi uyurum. piiiy. su gibi terledim miydi atarım üzerimden ateşi.

  • inawen  (05.01.14 22:43:42)
Ateşin kaç derece olduğuna bağlı. 38 civarı ise ter, 40'ı geçtiyse eklem yerlerine sirkeli su ile kompres. Bir de konu ile ilgili olayı güzel ve upuzun anlatan bir duyuru vardı, onu arıyorum. Bulabilsem göndereceğim,yapıştıracağım, vb.
Çok geçmiş olsun.

  • aychovsky  (05.01.14 22:45:45)
diz, dirsek içlerine, enseye, alına serin bir şeyler koy. ıslak bez falan, tercihen sirkeli. bir kaşık da üzüm sirkesi iç. ateşini düşürünce de gir yorganın altına uyu.

  • falafila  (05.01.14 22:46:15 ~ 22:47:14)
@ inawen, daha önce bu kadar ateşliyken hiç denemedim o yöntemi. Havale geçiririm diye korkuyorum :/ havale geçirme ihtimalim var mı şu an onun da tam bilincinde değilim de gerçi..

Çok tesekkur ederim bu arada hepinize.
  • sistem enkazı  (05.01.14 22:48:47)
Atesim 38 civarı. Boğazın berbat, cigerlerimi içeride zor tutuyorum..

Önce ıslak havlu yapıyorum , fayda etmezse terleme yöntemi
  • sistem enkazı  (05.01.14 22:52:48)
aychovsky bunu arıyodu, soğna beni buldu sağolsun!

(bkz: ateş/@compadrito)

havale geçirmen, korkma...

iki kat giyin, yorgan battaniye, çay, termofor Allah ne verdiyse... Ateş düşürücü içme, sırılsıklam terleyince çamaşır ve çarşaf değiştir...
  • compadrito  (05.01.14 22:54:16 ~ 22:59:20)
@compadrito tamamdır:) bize hep yanlış öğrettilerse demek ki..

  • sistem enkazı  (05.01.14 22:59:35)