Franchising ile ilgili yorum ?

--Yatırım Maliyeti:Yurtiçi 25.000$(USD) Franchising bedeli ve m2 birim fiyatı 1500-2000 TL arasındadır.

---Ortalama Kar Marjı: %30-50

--Reklam Katılım Ücretleri:
--Gelirden Pay: %3 Royalty ücreti alınmaktadır.

şimdi şair burda tam olarak ne demek istiyor. yani 25bin yeşille bu işe giriyosun peki m2 birim fiyatı derken neyi kastediyor ? kiraladığımız yer içinde ayriyetten para mı veriyoruz ?

kar marjı yüzde 30-50 arası derken bu yatırımcı kişinin alacağı pay mı oluyor ?

en sonda da gelirden pay derken bu alacağın 30-50den yüzde 3 şirket yine pay mı alıyor. kafa karıştı biraz. açıklayabilir misiniz ? saygılar

25 bin dolar giriş ücreti artı anladığım kadarıyla dükkanını komple bu abiler yapıyor anahtar teslim veriyor sana. bu durumda da atıyorum 30 m2 bi dükkan tutarsan 45-60bin tl bir dekorasyon, branding vs parası alıyorlar.

yüzde meselesi de, yılda 100 lira yatırırsan bu işe 30 ila 50 lira arasında bir karın olur ama 3 liranı biz alırız. ama gelirden kastı ciro mu kar mı onu anlamadım. ciroysa 3 alırlar, karsa 0,9-1,5 lira alırlar.

ayrıca %30-50 kar başlangıç sermayesi hariçtir diye tahmin ediyorum ve bu hesapta onu varsaydım.

not: tecrübeli biri değilim, yorum yaptım
  • acan99670  (05.01.14 16:05:26)