Brown Sugar?

Tüekiye'de esmer şeker (gerçeği) bulabilir miyim? Bildiğiniz güvenilir bir marka, site var mı? Teşekkürler. Kurabiye yapımında kullanacağım o yüzden capsteki formda olsa iyi olur.

brown sugar diye sorman lazım. esmer şeker dersen bulamazsın.

  • darkinsideyou  (04.01.14 17:16:39)
migroslarda satılıyor, küp ve toz formunda.

  • talemon  (04.01.14 17:20:30)
şöyle bir şey okumuştum:

"brown sugar" dediğin şey yabancıların beyazlaştırmaya çalışmadığı, dolayısıyla fazla endüstriyel işlem görmemiş daha doğal bir şeker.

türkiyedeki "esmer şeker" ise önce beyazlatılmış, daha sonra kahverengi olması için tekrar endüstriyel bir işlemle kavrulmuş oluyor genellikle.

ithal bir marka bulabilirsen onu tercih et derim.
  • megafon  (04.01.14 17:32:34)
mesele daha organik olması ise bal falan da kullanılabilir..

  • aklimdakisorular  (04.01.14 17:47:08)
@megafon haklısın. Yurt dışındakiler şeker kamışından elde ediliyor ve doğal hali zaten esmer. Ama bizdekiler beyaz rafine şeker hatta çok ünlü markalar bile gıda boyası ile boyayıp kahverengi hale getiriyor diye duymuştum ben de.

  • old possum  (04.01.14 18:07:53)
bal çok az olabilir de, ben yapacak olsam Harnup pekmezini tercih ederdim, hiç esmer şeker falan aramakla uğraşmazdım, hem kafam daha rahat olur hem de daha lezzetli ve bir nebze daha sağlıkı olacağını bilirim. memleketimizde güzel pekmezler var, onları değerlendirin derim.

  • candanag  (04.01.14 18:32:09)