düzensiz çalışan laptop fanı

emektar laptopum geçen gün oyun oynarken ömründe ilk defa ısınarak kapandı. o günden sonra pc'yi açtığım andan itibaren fanı düzensiz olarak çalışıyor. yani şöyle mesela, 3 saniye duruyor, birden tam güç çalışıyor 5 saniye sonra tekrar yavaşlıyor, sonra duruyor, vs... bunlar birkaç saniyelik çok kısa aralıklarla oluyor. hani fan çalışmasa bozuldu diycem de böyle bi garip çalışıyor.

laptopuma neler olmuş?

çok klasik olcak ama içine giren tozlar belki dönmesini engelliyordur? süpürmeniz iyi gelebilir. emektar dediğinize göre açabilirsiniz de.

edit: arkadaşım açmama izin vermediği için üstünden süpürmüştüm fanını. bilgisayar açılırken fan hatası vermişti. sonra açıp fanın üstündeki kapağı filan söküp bir de öyle temizledik düzeldi. yani tozların yerini mi değiştirdik artık ne olduysa....
  • supergirl  (03.01.14 22:28:57 ~ 23:57:21)
haşin kullanıyorsanız kablolarında belki bir temassızlık falan yapıyor olabilir, en güzeli bir açıp bakmak

  • rastocasdelay  (03.01.14 22:31:24)
@supergirl,

açmadım ama ızgaralarından elektrikli süpürgeyle bi çektim. zaten sanki dönmekte zorlanıyor gibi değil. sesinde falan herhangi bi gariplik ya da zorlanma da yok.

@rastocasdelay,

haşin değil tam aksine baya titizimdir. 2008 model bir hp pavilion ve İLK DEFA ISINDIĞI İÇİN KAPANDI. :) düşün yani nasıl titizim...
  • robin crusoe  (03.01.14 22:31:36 ~ 22:32:49)
Fan temizliği+Termal macun

  • neronnuri  (03.01.14 22:56:26)
hocam yine de bi açıp bakmanda fayda var, süpürgeyle falan çektim de diyorsun bana temassızlık daha da yakın gibi geliyor. Orta hallice bir termal macun da alıp macunları değiştirmen süper olur 5 yılda bişey kalmamıştır kartların üstünde

  • rastocasdelay  (03.01.14 23:12:39)