yurtdisina giderken yanima ne almalıyım

Selamlar...

erasmus icin haftaya yurtdisina gidicem. Yanimda neler goturmeliyim orada lazim olacak kritik esya belge vs nedir ?

nereye gidiyorsun ?
eğer güneye gidiyorsan yazlık kıyafetler al, kuzeye gidiyorsan da kışlık :)

  • readmymind  (03.01.14 16:56:18)
kesinlikle prezervatif avrupa da olsa, hastalık heryerde kol geziyor.. ;)

  • yazaman  (03.01.14 16:59:23)
Italya ya gidiyorum. Hava saetlari turkiye ile hemen hemen ayni... ama benim asil sormak istedigim hani akla pek gelmeyen ama yurtdışında sıkıntı olabilecek seyleri merak ettim...

  • emekli intihar komandosu  (03.01.14 17:01:37)
artk her şey her yerde var lakin;

italya'da antibyotik vs reçetesiz satılmıyor. ancak basit ilaçlar reçetesiz satılıyor. (arada ihtiyaç olduğunda türkiyedeki doktorumla konuştum gibisinden gerekli ilaçları aldım ama olsun) kullandığın ihtiyacın olabilecek ilaçler varsa bunları yanında getir.

kritik belge olarak ilk aklıma gelen permesso için göstermen gereken paranın belgesi. eğer gelir gelmez burda hesap açmıyacaksan türkiyeki hesabının dokumunu tercüme ettirip apostil olayı gerekebilir. diğer belgeler zaten okuldan vs ayarlanıcaklar.

okulun için gerekli bir belge varsa onlar lazım(erasmus sistemini bilmiyorum ne gerekir ne gerekmez)

onun dışında her şey var fazlasıyla.
  • nwnd  (03.01.14 17:10:15)
yaniniza birkac vesikalik fotograf almanizi tavsiye ederim

butceniz nasil? ona gore bazi temel seyleri yaniniza almak orda sizi rahatlatabilir. atiyorum, kalem, defter, bol yedek ic camasiri, corap vs
  • dnznc  (03.01.14 17:14:23)
ertesi gün hapı götür. ciddiyim. italyayı bilmiyorum ama almanya'da 70 euroya patlıyor formaliteden bir doktor muayenesiyle birlikte. eğer olur da bir gün kazaya kurban gidecek bir davranışın olursa verirsin kıza. yazıktır.

  • letheavendangered  (03.01.14 17:20:58)
gelelim keyfi konulara;

burda muadilini bulacak zamana kadar seni idare edecek kişisel bakım ürünleri.

bilgisayarının bakımından vs anlamıyorsan baktır sağlam gelsin buraya + uzatma kablosu ve/veya çoğaltıcı.(gerektiğinde hemen ilk gün aramakla uğraşma)

araba kiralarım gezeriz arkadaşlarla diyorsan varsa ehliyetin

espresso da neymiş ben türk kahvesi istiyorum diyorsan; cezve + türk kahvesi
şarap bir yere kadar rakısız olmaz diyorsan; freeshop'dan rakı
demleme çay olmadan yaşıyamam diyorsan; çay (marketlerde göt kadar ufacık paketlerde satıyorlar gereksiz pahalı)
  • nwnd  (03.01.14 17:25:05)
nazar boncuğu, lokum, pişmaniye, rakı(tam tutmayabilir) gibi şeyleri arkadaşlarına ikram edebilin

  • jedilance  (03.01.14 17:26:05)
rakı ve türk kahvesi kesinlikle.

  • xasuo  (03.01.14 18:16:19)
sahlep
kestane şekeri
dr.oetker sufle
türk kahvesi
rakı

ühüüüü :(
  • kedidir o kedi  (03.01.14 20:34:00)