28 yaşından sonra Özgüven sahibi olmak ???

mümkün mü sizce ? artık insanlarla konuşurken sesim kısık çıkmasın istiyorum. işyerindeki oda arkadaşlarım yanımda saatlerce telefonda konuşurken, ben her defasında telefonda konuşmak için dışarı çıkmamak istiyorum artık. insanlar odada 1 saat bpyunca çaylı kahveli çen çen çene çalarken "çalışamıyorum, lütfen susun" demek istiyorum. iş arkadaşım olan kız patrona gevrek gevrek espri yaparken, ben de patrola rahat konuşabilmek istiyorum. iş arkadaşlarım odada oturduum semti aşağılarken onlara cevap verebilmek istiyorum.

yeter artık çok sıkıldım :(

edit: cinsiyet bayan

değil.

  • sanal hayvan  (02.01.14 21:08:46)
bunların hepsini yapabilirsin. ne söylemek istiyorsan söyle, insanlar içten içe hayran oluyorlar.

  • rock n roll  (02.01.14 21:08:54)
neden olmasın

  • basond  (02.01.14 21:09:37)
insanda iki şey sonradan kazanılabilir bence, birincisi ritm duygusu, ikincisi kendine güven. yaşla ilgisi olmaksızın. zor bir süreç ama, bugünden yarına olmaz belki ama 2-3 yıl içerisinde toparlarsın.

  • gochebe  (02.01.14 21:11:11)
ama yapamıyorum ben çooook zor geliyor :((( iflah olmaz bir eziğim galiba yenemiyorum bu durumu. bi laf söylersem kızarlar diye korkuyorum. onlara katlanmaya devam ediyorum.

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:11:34)
@gochebe nasıl peki ? kişisel gelişim kitapları mı ? yoksa psikolog desteği mi ?

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:12:11)
eğer psikoloğa gitseniz yavaş yavaş bunları çözebilirsiniz bence. mucize aramamak lazım. mümkün olabilir yani.

  • merena  (02.01.14 21:12:12)
mesela yarın işe gittiğinde oda arkadaşlarına 'naber gençlik' de mesela, bak çok eğlenceli olacak :)

  • rock n roll  (02.01.14 21:12:32)
hangi semtte oturuyorsun?

  • mahone  (02.01.14 21:13:25)
@rockn roll onu derim mesele değil :) benim derdim rahatsız olduğum konuları söyleyebilmek. resmen oturduğum semti aşağıladılar ve ayıp olur mu diye düşündükleri yok.

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:13:57)
@mahone normal bir semt ama yok bu semtte asılmışlar bilmem ne hikayeleri anlatıp duruyolar. hadi onu geçtim, bilkent burslu mezunum okulumu bile küçümsüyorlar. odada ben varım ve sallanmıyorum !

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:14:57)
Ben rahatım bu konularda biraz çevren ve arkadaşlarında önemli. Yani benim yakınımdaki arkadaşlarımla ben her türlü geyiği yaparım küfür olmadıktan sonra dalga gırla gider onlarla konuşa konuşa bu jargona bu tip konuşmalara alışığım ve korkmadan söyleyebiliyorum, kimin ne düşüneceği pek de umurumda olmuyor.

Ama ota boka üzülen ne derseniz kırılan arkanızdan dedikodunuzu yapan arkadaşlarınız olduysa hayatınız boyunca iş sıkıntılı biraz.

Ha grupdan dışlanmışsan ve hep aşağı görülüyorsanda birgün sağlam birkaç çıkış yaptığında o ezik arkadaşlarını kaybedersin ama özgüvenini kazanırsın.
  • basond  (02.01.14 21:17:37 ~ 21:18:49)
karşındakiler de senin gibi insan. ne gibi bi fark var ki aranızda bu kadar ezilip büzülüyosun? söylemesi kolay biliyorum ama sürekli bunu hatırlat bence kendine. ben de çok rahat sayılmam insan ilişkilerinde ama naçizane önerim bu.

  • walser  (02.01.14 21:17:55)
sosyal fobin olabilir böyle durumda terapi veya düşük dozda yan etkisi çok az olan bi kaç antidepresan var onlar da işini görür ve bi anda istemediğin kadar özgüvene sahip olabilirsin ama ilacı bırakıp tekrar eski haline dönme riski de var.bu yüzden ilaç ve terapi daha uzun ömürlü olur.bir de bi kere atlattığında bu çekingenliği daha sonra üzerine gitmesi daha kolay olur.

  • bi sigara bi bacardi  (02.01.14 21:18:18)
muhtemeln bu durum hiç düzelmeyecek ve sen hep ezilen alay edilen ezik bir tip olacaksın.

bilkentte burslu okumuşsun ve bununla alay edebilen insanlar var etrafında. çok merak ettim lan o ortamı. bunu nasıl/neden küçümsüyorlar lan. ne diyorlar yani? eğer şaka yollu yapıyorlarsa bunu, sende onlara deki, siz okuyamadığınız için çatlıyorsunuz amınıa kyayım de. böyle demediğin sürece onlar senle hep dalga geçecekler.
  • mahone  (02.01.14 21:18:26)
oluşumumuz bu tip sık rastlanılan loser lık vakaları için gerçek çözümler sunar. bir çok erkeği değiştirdik , hakedenleri değiştirmeye devam edeceğiz. ve bu çözümler çoğu kişiden duyacağın sikko motivasyon kalıplarının ötesinde olur.

  • emm  (02.01.14 21:18:36)
@basond durum şu: zorunlu olarak bulunduğum ortamlarda çok kasılıyorum.

mesela dışarıda da eziktim ama son 2 yıldır kendi kendime telkinle aşmaya başladım. mesela pastanede kuyrukta beklerken benden sonrasına "ne istediniz" diye sorarlarsa "ben vardım sırada" diyebiliyiorum. yani bu benim için büyük gelişme, bunu başarab,iliyorum !!!

ama zorunlu olarak bir ortamda bulunuyorsam, mesela işyeri. o insanlara mecburum gibi düşünüyorum. ki çalıştığım birime sonradan geldim, onlar kaynaşık beni almadılar. bu da beni geriyor ve sadece onlara katlanamıyorum. işyerine el mahkum olduğum için patlayamıyorum.
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:20:18)
rahatsız olduğun ne varsa çekinmeden söyle, bak sana söyleyim bunların hepsi mal. bunları rezil et, böyle kalırlar cevap dahi veremezler.bana güven ya :)

  • rock n roll  (02.01.14 21:20:44)
@mahone direk dalga geçmiyorlar. kendi aralarında sohbet ediyorlar. 2 si de bilkentte master yapıyor, işte hiç sevmediklerini filan sölüyorlar. ben öleee susuyorum. kendi aralarında sohbet ettikleri için lafa karışamıyorum.

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:22:04)
çok kasma dediğim gibi birkaç çıkış sonrasında zaten alınmadığın bir grubu kaybedeceksin ama özgüvenini kazanacaksın bence güzel bir takas.
İş yerinde mecburum diye düşünme sen onlara mecbursan onlarda sana mecbur.

  • basond  (02.01.14 21:22:28)
@rock n roll önceki konuma da bir bakar mısın . bunlar işyerindeki departmanda çete olmuş çete. aşırı kaynaşık bi grup. yani ne bilim çk güçlü görünüyorlar gözüme. bense kendimi çok güçsüz, zayıf hissediyorum onların yanında.

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:23:15)
@basond mecburum dediğim, departmanda resmen kemik bir arkadaş gurubu olmuşlar birbirlerini çok kolluyorlar. o yüzden güçlü görüyorum onları.

düşün her gün odamda 2 saat muhabbet ediliyor, ben konsantre olamıyorum ve sadece muhabbetlerini dinliyorum. muhabbete de giremiyorum, zaten beni dahil etme çabaları koca bir SIFIR !
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:25:17)
Cidden hangi semtle dalga geçiyorlar birader, bence özgüven sahibi olmaya semtini savunmakla başla.

  • mountaincat  (02.01.14 21:25:33)
kendine güveneceksin, istedikleri kadar kaynaşsınlar güçlü görünsünler. sen tek başına yetersin onlara. bunlar tek başına kalsa var ya insanın suratına bakamazlar o derece garibanlar aslında. birbirlerinden güç alıyorlar. sen istesen onlar hazır ol pozisyonu alır.

  • rock n roll  (02.01.14 21:27:44)
lan aralarında bilkent muhabbeti yapsınlar sanane. senin orda yapman gereken "haha ben orda okudum amk" havasına ve surat ifadesine girip coolluğun dibine vurmak. sen onlarla muhabbete girme onlar senle muhabbete girmeye çalışsın. oturdugun semtle ilgili istedikleri kadar konuşsunlar.

iş arkadaşlarından ve ortamdan hoşlanmıyorsan eğer, tamamen profesyonel bir şekilde iş dışında hiçbir muhabbete girme.

yya yeter birader. olm anlattıkalrına göre en nihayetinde odandaki sürekli sohbetler senin iş yapmanı engelliyor. ve tahmin ediyorumki kurumsal bir yerde çalışıyorsun. üstine git durumu anlat. bu sikkolar bıdı bıdı edip duruyorlar. kendimi işime veremiyorum. verimli olamıyorum de.
  • mahone  (02.01.14 21:28:32)
@mountaincat, bunlar 3 kız. benim oturduğum semtte bunlara erkekler fena asılmış da "yaa orası tehlikeli yaa haha" diye gülüşüp durdular.

aslında cevap vermek çok istedim ama kendime "ben onları sallamıyorum ki, muhatap olmuyorum ki" diye teselli verdim. ama sonradan içime çooook oturdu. ya onlar kendi aralarında muhabbet ederken muhabbetlerine dalamıyorum sorunum bu :(( sanki sesim duyulmayacak, arada kaynayacak gibi geliyor.
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:29:28)
@rock n roll sen de garibanı gaza getirmeye mi çalışıyosun napıyosun, senin yüzünden yarın iş yerinde dayak yiyip öyle gelecek eve.

  • mountaincat  (02.01.14 21:29:49)
@sucuklu yumurta hee bir semte tehlikeli eleştirisi yapmak o kadar da üzerine alınılacak bir şey değil bence. Bazı semtler tehlikelidir evet. Ben de aşağıladıklarını sandım.

  • mountaincat  (02.01.14 21:32:50)
@mahone, evet ortamdan nefret ediyorum. işyerinde bir ciddiyet olmalı ama bunlar baya baya işyerini arkadaş ortamı yapmışlar. her türlü geyiği, özel hayatlarındaki detayları bıdı bıdı anlatıyorlar.

amir de onları kolluyor çünkü işlerin çoğunu onlar yapıyorlar doğal olarak.
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:33:04)
gerçekten canımdan bezdim arkadaşlar. bir gün intihar edicem o kadar bezdim.

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:33:53)
mauntaincat, arkadaş gariban değil, kendinin farkında olsun istiyorum. oradaki hiç kimseden düşük değil. yeri geldiğinde sesini çıkarsın diyorum.

  • rock n roll  (02.01.14 21:34:45)
bir de işyerinde bu tiplerle konuşurken sesim çok cılız çıkıyor :((( bunu engelleyemiyorum bir türlü. nası aşarım bu durumu

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:35:09)
evet rockn roll durum bu yani.

anadolu lisesinde okudum, bilkentte burslu okudum, yani bakarsan hiçbir eksiğim yok ama neden böyleyim bilemiyorum :(( ailem ortahallidir, babam lise mezunu annem ilkokul. acaba bundan mı diyorum, orta halli muhafazakar eğitimi olmayan bir anadolu ailesi yetiştirdi beni. ama onları ailesi de ne kadar öğretmen memur olursa olsun benle aynı konumdalar, aynı işyerindeler. peki nieden ben eziğim, neden ?
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:37:13 ~ 21:37:57)
@sucuklu yumurta git bir hobi edin, saklı yeteneğini keşfet ya, sesin çok çıksa ne olur çıkmasa ne olur? Yarın öbür gün yaşlanıcan bari öldükten sonra da isminin anılacağı bir şeyler bırak dünyaya. Küçük hesaplar yapma.

  • mountaincat  (02.01.14 21:39:43)
@mountaincat ben küçük hesaplar yapmıyorum. sadece sesim artık güpgür çıksın istiyorum. deminde yazdım, hiçbi eksiğim yok onlardan. onlar ted kolejinde okuyup gelmiş ben anadolu lisesinden geldim aynı konumdayız. peki ben neden ezsiğim ??

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:41:50)
annen, baban çok iyi eğitim alamamış olabilirler, belki onların koşulları iyi değildi. ama bak sen anadolu lisesinde okumuşsun, bilkenti bitirmişsin. eminim çok donanımlı birisindir. kendini ezik görme. bir silkin kendine gel. bir de ne intiharı allasen? hiçbir şey için ölmeye değmez, böyle birşey için hiç değmez.

  • rock n roll  (02.01.14 21:41:51)
@sucuklu yumurta hala sesim gür çıksın diyosun, eziksin sen yavrum ezik. Üç beş denyonun ilgisini çeksen ne olur, çekmesen ne olur. Büyük düşün diyoruz.

  • mountaincat  (02.01.14 21:43:34 ~ 21:44:25)
Uarin sabah kalkinca radikal bir degisimle ozguven sahibi olamazsin.buradan gaz yiyip hoyt sikerun konusmayin basimda,vay benim mahalleme nasi kaka dersiniz diye ayaga kalkarsin.ozguven olmaz antipatik olursun.hatta allah korusun karsi taraf baskin cikar laf sokar kaldiramazsin.

Bu durumda ne yapiyoruz.en etkili silahimiz kendimizle dalga geciyoruz.hemen ornek.ne sikuk bi mahalle lan burasi dendi.hemen gulumseyerek lafa girip muhtardan duydum sehir merkezine artik pasaportla gidecekmisiz.o kadar sikuk isteye getirip.guzel bir gulusme pesine yavsaklar ne istiyonuz mahallemden diye girisirsin hem sempatik hem trend hem legend olursun.orjinali bu muhabbeti yapan alayinda asagilik kompleksi vardir.alinacak bir durumda yoktur.

Bide bu emm bu duyurudan cok agir ekip toplar.bence yerinde olusumdur.
  • cizgilipijama  (02.01.14 21:43:49)
bir şeyler başarman şart.bu bir hobi olur spor dalı kendinle ilgili bir karar anca bu şekilde özgüven kazanırsın yaş ile alakası yok.yakın bir arkadaşım senin gibiydi ciddi bi şekilde diyetle 30 kilo verdi sonra gittik yeni kıyafetler aldık gitti bi kız buldu okuldan.neyse kısa kesiyim hayatında kimseyle kavga etmemiş adam bayağı bildiğin tırsak adam kız arkadaşına laf atan birine uçan tekme attı şok oldum kaldım ama işte özgüven böyle bir şey

  • allstar  (02.01.14 21:44:09)
@rock n roll verdiğin moral için çok teşekkür ederim. evet durumun böyle olduğunu ben de biliyorum, ama bir türlü bu minvalde davranamıyorum. ailemle gurur duyarım bu arada. koşulları kötüymüş, köyde doğum büyümüşler. babamın ailesi çok fakirmiş. annem kız olduğu için okutulmamış, dedem yatırımını oğullarına yapmış. itiraf ediyim ergenlikte bunu kafama takardım, anne-babası doktor avukat olanlara imrenirdim. o zamandan kompleksliymişim demek ki. bir de muhafazakar, pek de ileri görüşlü olmayan bir aile olunca... işte bu düşünceyi hala aşamaıoyurm. sanki onlar benden üstünmüş gibi geliyor, sanki onlar özgüvenlerini öğretmen annelerinin vizyonuna borçluymuş gibi geliyo. saçma ama atamıyorum bu düşünceyi :((

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:46:09)
Al benden de o kadar
Odtüden geldim ama ktüde okuyan düşük zekalı adamların benden üstün olduğunu düşünüyorum şu an. Kezban kezban kızların karşısında eziliyorum. Güzel de değiller zeki de ama kendilerini çok iyi ambalajlamışlar. Ben onlar gibi olamıyorum. İntihardan korkmasam bi dakka beklemem

  • zarpandi t  (02.01.14 21:47:29)
@zarpandi işte bu, aynen beni tariflemişsin ! kendilerini çok iyi pazarlıyorlar ben beceremiyorum işte bunu !!

2 senedir bu departmandayım. 2. dilim almanca. ama departmanda almanca denince hemen merve diye bir kız akla geliyor. mervenin almanca bilmesi üzerine konuşmalar dönüyor. hatta avusutyadan birileri gelecekmiş, amirimiz merve'ye döndü "sen ilgilenirsin artık mervecim" dedi, orda bir de ben vaırm ama farkında bile değil !!!
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:51:38)
sonra bir gün amirimiz iş paylaştırıyo, yemin ederim 4 kişiyi farklı kombinasyolar halinde söyledi her defasında !!!!

en son bir işte bahsederken beni de söyledi aynen şu şekidle: "bu işi de ayşe, merve, recep, hatta sucuklu yumurta birlikte yapsın ! "

hatta nedir ya, hatta nedir !! sırf onların benden daha çok sesi çıkıyo diye, sırf ben sessiz ötesi bi insnaım diye görmezden geliniyorum.
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:53:37)
dimdik yürüyeceksin ben öyle yürürüm, sana birşey sordukları zaman söyledikleri zaman onların gözlerinin içine bak. ben böyleyimdir mesela. gözünü kaçırmayacaksın kesinlikle, başka yöne de bakmayacaksın. nasıl hissedersen dışarıya öyle yansır, beden dili yani. karşı taraf da bunu anlıyor. kötü niyetliler ve bunu kullanıyorlar. kendi ezikliğini seni ezerek kapatmaya çalışıyor.

  • rock n roll  (02.01.14 21:53:53)
yarın iş yerine nazi üniformasıyla git belki ilgisini çekersin

  • mountaincat  (02.01.14 21:54:28)
@mountaincat nedir bu laf sokma çabaları ! sanki sende ilgi çekme arzusu daha çok var gibi

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 21:56:17)
Laf sokmuyoruz be bunu bu kadar dert etmenin saçma olduğunu söylemeye çalışıyorum hepsi bu

  • mountaincat  (02.01.14 22:00:22)
İşte ezik imajını çizmişsin bi kere. Artık değişmez o ama ben de değiştiremem.
Sıfırdan başlamalıyız ki her şey yenilensin. Yeni bir iş, yeni imaj, yeni arkadaşlıklar falan.
Sen işini bırakma tabii ama imajını değiştirebilirsin. Kiloluysan zayıfla mesela. Veya saç stilini değiştir. Bunlarla da kendini iyi hissedemiyorsan bi doktora git ve antidepresan iç. Çünkü seninki biraz da sosyal fobiye giriyor.
Ben de kendimi gösteremiyorum. Kezban kızların yanında silik oturuyorum belki ama biri yanımda odtüyü falan eleştirse bi dakka beklemem dalarım kafa göz ki sen bilkentte burslu okumuşsun. oturduğun semti aşağılayacak kadar kompleksli insanlarsa onların seviyesine hiç düşme dicem ama bi kere yüz bulunca bunu tekrar edecekler. Vallahi üzüldüm şu an durumuna.
  • zarpandi t  (02.01.14 22:01:14)
@zarpandi evet maalesef baştan böyle başladı. arada çok nadir, kendimi telkin ediyorum ve kendimi ifade ediyorum, şaşkın şaşkın bir bakışları var ki görmelisin.

imajla olucak iş değil maalesef :( inan ayaklarım geri geri gidiyo işe giderken. ortamdan o kadar nefret ediyorum ki sabah kalkamıyorum bile. iyi hissedeyim kendimi diye her gün güzel giyinmeye çalışıyorum, makyaj yapıyorum ama bir işe yaramıyor çünkü ortam aynı :((

iş değiştirmek değil de departman değiştirmek gibi bir niyetim var. o kadar eziğim ki bu isteğimi amirime söyleyemedim bile. haa belki öbür taraf da böyledir, belki onlar da kaynaşmıştır bilemiycem ama şu anki tek çarem departman değiştirmek :((

ha onu da becerebilir miyim bilmiyorum. kamudayım, zor gibi bu işler. arkam da yok, torpilim de yok. bir de departman değiştirmenin "geçimsiz" imajı çizeceği söyleniyor, şaka gibi ya !! çirkef bir yapıdan frsah fersah uzaktayım, sessizliğin dibiyim ama departman değiştirirsem çirkef olduğum düşünülürmüş :(( çok ironik gerçekten.
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 22:05:20 ~ 22:07:13)
Öncelikle bi doktora gidip durumunu izah edeceksin. Burda yazdıklarını aynen anlatacaksın. Sonra o sana ilaç verecek ve o ilacı içeceksin. Daha sonra dilekçeni verip departmanını değiştireceksin. Değiştiremiyorsan da üzülmeyeceksin ama değişene kadar mücadele et. İlacın etkisiyle zaten sesin gür çıkacak. İlaç tedavisinin yanında mutlaka bir psikologla da görüş. Haftasonları için bir kursa yazıl. Yeni arkadaşlıklar kur. 3. Dil için bir kursa gidebilirsin veya almancanı geliştirebilirsin. Fiziksel görüntü de önemli. Mutlaka fit ve bakımlı ol. Şu an depresyondasın ve durumun daha da kötü bir hal almadan tedavine başlamalısın. Her şey düzelecek. İnan bana.

  • zarpandi t  (02.01.14 22:13:22)
@zarpandi t, tavsiyelerin için çok teşekkür ederim.

doktora muhakkak gitmem gerek biliyorum. ama antidepresan olayına pek güvenemiyorum. nasıl yani, ilaç içince birdenbire sesim gür çıkacak, özgüvenli mi olucam ? bu bana ütopik geliyor biraz. ben daha önce de antidepresan kullandım, bir gönül yarasından ötürü. evet rahatlattı, uyuşturdu ama bu kadar. mucize yaratmadı.

aslında ben hipnozu denemek istiyorum. regresyon terapisi diye birşey varmış, hipnozla yapılan bir bilinçaltı temizleme çalışmasıymış. valla bir umut işte, bundan yaptırmak istyiyorum.
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 22:18:33 ~ 22:20:11)
onlar ted mezunuysa, muhtemelen ana babaları da öyleydi. ama sen annen ve babanın eğitim seviyesini baya aşmışsın, sırf bu sebepten bile onlardan iyi durumdasın. ayrıca her ikisi de seni böyle okutacak vizyona sahip insanlarmış, yani bir artı daha. sesini çıkarmayı, hatta kime, ne zaman çıkarıp ne zaman çıkarmaman gerektiğini (evet, bazen saç baş girişmemek istiyorsan ses çıkarmayacaksın) dışarıda öğreneceksin önce, sonra yavaştan iş yerinde uygularsın. pastanede "sırada ben vardım!" diyebilmek bile iyi hissettirmiyor mu kendini? devam et işte öyle. psikoterapiyi kesinlikle öneririm, ayda bir kere bile olsa da hafiften "neden öyle olduğunu" lazım. bu arada da şunu okuyabilirsin: (git: www.ilknokta.com)

  • argaladhel  (02.01.14 22:21:07)
@argaladhel, tavsiyelerin ve kitap önerin için çok teşekkür ederim.

evet, kesinlikle iyi hissediyorum. sesimi çıkaramadığım durumda ise bütün gün kafamı buna takıyorum. ama 5-6 sene önce hayatta "sırada ben varım" diyemezdim, önüme geçeni beklerdim. o derece vahimdi durum. ama işte yaş ilerleyince, okulu bitirince, iş hayatına atılıp toplumda biryere gelince "artık sesim çıkmalı" durumuna geldim. ama işte benim az da olsa özgüvenli olabilmem okul, iş ve kemale eren yaştan oldu. ama diğer insanlar özgüven için buna ihtiyaç duymuyorlar, özgüven onların hayatta sahip olduklarının bir sonucu olarak gelişmiyor, onların kişiliğinin bir parçası olarak başlıyor. bu durum üzüyor beni :((
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 22:27:00)
Amirin yine atıl personel imâsı yaparsa, ortamdan memnun kalmadığını, arkadaş grubunun cok ice kapalı olduğunu, paylasimlarinin cok az olduğunu falan falan anlat. Digerlerini kotule. Gerekiyorsa evet. Onceki birimde boyle bir seyle karsilasmadigindan bahset. Laflarini da onceden hazirla, kafanda hazir beklesin. Bak sonra nasil aliyorlar seni iclerine.

  • mandalina kokusu  (02.01.14 22:47:08)
evet ama bundan sonraki her çaban sonucunda elde edeceklerin sana büyük bir tatmin hissi sağlayacak, onlarsa bu hisse yaklaşamaz bile. bu tatmin hissinin seni nasıl rahatlatabileceğini düşünsene bir? hep negatif tarafını düşünüyorsun, "onlarda var bende yok," diyorsun, evet ama senin de sahip olamayacağın bir şey değil ki? bu zeka değil, yetenek değil, yenilmesi gereken bir hastalık hiç değil, öğrenilen bir şey.
ayrıca daha evvel de sanırım benzer bir duyuru açmıştın, "kamuda çalışıyorum" yazdığını görünce hatırladım. gruba girmek için birkaç denemen olmuştu, sallamamışlardı bile, değil mi? gruba giremiyorsan grubu dağıtırsın. onu da yapamıyorsan bu tiplerin her an birbirlerine girebileceklerini düşünüp kendini rahatlat. giriyorlar, merak etme. sen görmesen de yapıyorlar. bu hızla giderse içlerinden biri yakında kanser de olacak, demedi deme.
klasik şakayı hatırlatayım: otobüste giderken iki kişi kavga etmeye başlar, biri "sen kimsin" diye atlar hemen. diğeri de "aynı otobüste gidiyoruz, kim olabilirsin ki?" der. aynı ofistesiniz, kimin havası kime lan? sinir ettiler beni de burada (:
  • argaladhel  (02.01.14 22:47:51)
@mandalina kokusu, ima yapmış gene, değil mi :(

diğerlerini kötüler gibi davranmak istemiyorum. yani sonuçta amirimiz onları tutuyor. bir de "beni içlerine almadılar yalnız kaldım" demek koyar açıkçası.

bundan önce başka bir amirimiz vardı. bir oda mevzuu olmuştu, daha sessiz bir odaya geçicektim. son anda başka bir kızı geçirdiler, halbuki ben çooook önceden söylemiştim ve söz verilmişti buna rağmen böyle oldu :(( neyse, sonra ben kadının odasına konuşmaya gittim, "efendim ben konsnatre olamıyorum şimdiki odam çok merkezi" filan dedim hatta gözlerim doldu. sonra kadın pis pis sırıtarak "sen iş arkadaşlarının arasına mı giremedin, onlarla mı uyuşamadın" deyince beynimden vurulmuşa dönüp panik halinde "yooo yok öyle birşey" dediğimi hatırlıyorum :)

bu yeni amir diğernini laciverdi, gerçi bi nebze daha iyi inkar etmiyim ama esasta fark yok :((
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 22:54:14)
özgüven geliştirilebilen bir şey. okuduğum bir kitapta ana karakter eziğin tekiydi ve hayatı başka bir adamın elindeydi. o adamın(tanrı gibi düşünebiliriz) dediklerini yapmazsa ölecekti.

ana karakterden şunları uygulamasını istedi(aklıma gelen birkaçı...)

1)fırına gir önce bir ekmek iste. sonra vazgeç başka bir şey iste. sonra vazgeç başka bir şey iste. sonra vazgeç başka bir şey iste. ve sonra hiçbir şey almadan çık.

2)lüks bir saat dükkanına gir 15 ürün dene hiçbir şey almadan çık.

3)taksiye bin ve taksi şoförünün her dediğinin tersini savun. tersini düşünsen de düşünmesen de tersini savun.

4)ofise berbat bir magazin dergisiyle git. her gün... her gün üç görgü hatası yap, kusurlu ol. günde en az iki kez başkalarının senden istediklerini reddet.

bunları yaptığını hayal ettiğinde bile midene kıramplar giriyor mu? :) adamın da girdi, ama yapmazsan öleceğini düşün yap gitsin. sal iplerini.
  • oztrink  (02.01.14 22:56:17)
eski amirimle bir anımı daha anlatayım:

geçen sene antalya'da bir seminer düzenlendi, bilmem ne sivil toplumunu bilgilendirmek için. hepimiz görev aldık antalya'ya gittik. organizasyon baya yoğundu.

her neyse seminer akşam bitti, katılanlar dağıldı biz bize kaldık. kadın işyerinin afişi altında bizim iş ark.larıyla foto çektirdi. ve beni çağırmadı !!! ben de ordayım halbuki dikilmekteyim. birkaç defa foto çektirdiler, hatta kadın foto arasında "yaa recep nerde tühhh fotoya giremedi o da olsaydı fotoda yaa" falan dedi !!! bana nası koydu bu durum anlatamam.

edit: bir de şöyle oldu, hepimiz 5 yıldızlı otelde kaldık. insanları 2'şer 2'şer gruplamışlar, beni tek başıma kaldırmışlardı. neyse sokakta kaldırmadılar en azından diye halime şükredecektim nerdeyse
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 22:57:36 ~ 23:07:18)
@sucuklu yumurta sen o firmada çalıştığına emin misin?

  • mountaincat  (02.01.14 23:00:42)
@oztrink süpermiş ya :) kitabın ismini hatırlıyor musun, okumak istiyorum o kitabı ve taktikleri uygulamak.

sanki etrafımda görünmez duvarlar var. bir yıkabilsem bu duvarları herşey çok süper olacak.
  • sucuklu yumurta  (02.01.14 23:02:32)
maalesef çalışıyorum mountaincat :( her gün lanet ederek çalışıyorum.

  • sucuklu yumurta  (02.01.14 23:03:17)
tüm cevapları okuyamadım, ama soruya cevap vermek gerekirse; elbette mümkün.

kendinize neden güveniniz olmadığını çözün önce.
sonra da o neden üzerine çalışın.
  • blatta hiberna  (02.01.14 23:06:50)
hepimizin kendiyle sorunları var, en azından bunu biliyor olman güzel. olduğun kişiden mutlu değilsen değiştireceksin. ben bugün "hayır diyememe" durumumu kafayı fena taktım değiştirmezsem namerdim:)))

kitabın ismi tanrı daima tebdil-i kıyafet gezer. klasik kişisel gelişim kitaplarından farkı kurgu barındırması. oku kendine kurallar koy ve yapmaya başla. baş edemezsen ve kendinden ısrarla memnun değilsen tabi ki psikologa görün. ama önce bi cesaretle dene burada kendini açıkça ifade eden biri dışarıda da edebilir.
  • oztrink  (02.01.14 23:08:25)
ayrıl oradan. dava bile edebilirsin.

bir yerde işe başladığında orada çalışani insanların sana adım atması beklenir. sen gidip çılgın atmazsın. illa ki biri "gel yemek yiyelim öğlen" der. illa ki tanımak isterler. muhtemelen başka birisi adaydı ve sen alındın o pozisyona ve sana mobbing uyguluyorlar. (veya buna benzer bi önyargı) asla kendinden şüphe etme.

ayrıl ordan.

(bkz: mobbing)
  • serafettinn  (03.01.14 05:20:41 ~ 05:22:56)
Olmadığın biri gibi davranmaya çalışma bu dönemde. Yumuşak huylusun ama bu fikirlerini beyan etmene engel değil. Bir şeyden rahatsız olduğunda kibarca söyle ve üstünden at. Fikrini beyan etmek senin sorumluluğun, uygulayıp uygulamamak ise karşındakine kalıyor. Şu anki durumuna alternatif olarak agresyonu seçme sakın, özellikle özgüven probleminden sıyrılmak isteyen kadınlar arasında çok yaygın ve aşırı sırıtıyor.

  • arnold schwarzeneger  (03.01.14 08:09:51)
Bir de sana nacizane tavsiyem isinde cok iyi ol hakim ol. O isi en iyi sen yapmayi hedefle sonrasinda nasil saygi duyduklarini goreceksin. neden bana boyle davraniyorlar deme kendi degerini belirleyen sensin. Cok canini skiyorlarsa muhattab bile olma isini yap cik. Sonuclarla ilgili sabirli ol. Ve hayatinin yonunu mutlulugunu insanlarin sana olan davranislarina gore degistirme. Etkili insanlarin yedi aliskanligi basliginda uzun uzun yazdim proaktif olmaya cabala ve sabirla duzeltmeye calis. Benim de kendimde gordugum eksikler var herkesin vardir, ama degistirebilecegimi biliyorum.

  • oztrink  (03.01.14 16:55:30)