portable linux

32 bit win 7 bir lap top'a linux'un varsa usb'den çalışan bir versiyonu ya da ne bileyim, ubuntu'nun böyle kur-sonra istediğin gibi silersin şeklindeki, disk partition falan gerektirmeyen -yani win üzerinde çalışan- bir şey kurmak istiyorum, sadece linux üzerinde çalışan bir analiz programı var da elimizde. ne kuralım, hangisi lap top'ta en verimli çalışır?

ben şunları buldum, bunlardan birini önerir misiniz ya da? ya da ubuntu'yu usb'den mi çalıştırsam diye baktım ama tüm özellikleri ile kullanabiliiyor muyuz öyle?

bulduklarım:

www.porteus.org
www.slax.org
www.pendrivelinux.com

bu da ubuntu:

www.ubuntu.com

not: anneye anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. bi' tarihler desktopıma kurmuştum ancak ekran kartım hata verdiği için çok kısa bir süre kullanabilmiştim, şimdiyse yükleyeceğim bilgisayarın sahibi win'i bile zor kullanıyor, ama kullanacağı analiz programı için linux şart.

şimdiden teşekkürler.

www.ubuntu.com

pendrive linux bootable (işte cd yerine flash'a yazdığını düşün) flash bellek yaratır. ubuntunun son sürümlerini bilmiyorum ama çoğu "bootable" linux zaten "try this linux version" diye bir seçenek sunar ekranda. kurmana gerek kalmadan.

bu işletim sistemleri usb'ye kurulmazlar. yani şöyle söyleyeyim, bir işletim sistemi kurarken c,D falan seçiyorsun ya. aa aldım bunu f'e (usb) kurdum diye bir durum yok. varsa da (aslında mutlaka vardır da) farklı bir yoldandır.

bunlar her seferinde sıfır işletim sistemi varmış gibi davranır. boot ederken gereken programları bilgisayarın ram'ine yazarlar. bu açıdan verimli çalışabilmek için rami yüksek bir makine önerilir. bu arada, ilgili analiz programını her seferinde tekrar kurmak durumunda kalırsınız.

neden partitation ayırmadığınızı anlamadım ama. bi xubuntu'ya 10-15gb ayırsanız o mutlu mesut yaşar oracıkta.
  • golan trevize  (29.12.13 16:12:33 ~ 16:14:10)
virtualbox ile istediğin linuxu rahatça kurarsın. windows üzerinde de rahatça kullanırsın. bilgisayar da iyiyse sorunsuz çalışır.

dediğin gibi usbden kullanayım dersen linuxlive usb creator diye bir program var. onunla usb diske yazarsan yaptığın değişiklikler kaybolmuyor usbde saklanıyor. persistant mode için istediğin kadar alan ayarlayabiliyorsun. ama fat32 olduğu için 4gb ve üzerindeki boyutlu dosyalarda problem olabilir.
  • sutlu nescafe  (29.12.13 19:36:44)