parisi iki günde gezmek?

gideceğim yerler belli. nereler gitmeye değer, nereler gereksiz? rotamı nasıl belirlemeliyim sıra nasıl olmalı yani?

- eiffel tower
- champs elysees
- the arch
- disneyland paris
- montmartre
- Sacré coeur
- Notre Dame de Paris
- Musée du louvre
- Sainte-Chapelle
- Place Igor Stravinsky
- red light district
- pompidou
- musee grevin
- versaille palace
- tuileris bahçeleri
- la fayette galeria
- garnier opera building
- fragonard perfume museum
- la defonse 21. century
- paris sarbonne university
- panteon tapınağı
- luxemburg gardens
- invalides palace & church
- champ de mars

red light'a gitme, ne gerek var? disneyland da gereksiz.

  • [silinmiş]  (29.12.13 01:21:00)
her büyük şehirde bir benzeri var.

  • [silinmiş]  (29.12.13 01:42:49)
disneyland bir gununu yer tumuyle

  • little miss rejectee  (29.12.13 01:48:39)
disneyland gereksizce vaktini öldürür.

  • justinial  (29.12.13 02:17:40)
disneyland ve red light gereksiz olur.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (29.12.13 02:59:15)
Kesin görün:

- eiffel tower
- champs elysees
- the arch
- montmartre
- Sacré coeur
- Notre Dame de Paris
- Musée du louvre

Metro kullanınca zaten bunlar birbirlerine yakın.
  • m e l t e m  (29.12.13 03:26:17)
ladurée'den macaron almayı unutma

  • special edition  (29.12.13 04:12:42)
disneyland gereksiz.

  • mftf  (29.12.13 04:28:50)
l'orangerie'ye de git mutlaka. yazdığın iki bahçeden birinin içinde. çok zaman alacak bir yer değil ama monet'nin dev nilüfer tabloları var.
bir de her paris sorusuna yazıyorum, sadoharu aoki ve pierre hermes.

iki günse disneyland ile versailles'ı çıkar.
opera binası ve lafayette de pek gerekli değil. la defense'ta da pek bir şey yok.

sacre-coeur montmart civarında. orada dikkat et anketçi kılığında hırsızlar oluyor.

panteon da çok şart değil. invalides de. onun yerine musee d'orsay'e giderdim.

iyice karışık yazdım. bir de shakespeare diye bir kitapçı var. merkezi bir yerde, adını tam hatırlamıyorum.
  • goldentitan  (29.12.13 07:24:09 ~ 07:36:01)
bu kadar seyin yerine 2 gun icin 2 tema bul bu tema dahilinde gez, rahat gez, oradan oraya kosturma. cok da planli olma, gerek yok cunku.

az turist ol, ortasinda in parisin sonra yuru. tek mi gidiyorsun? birileriyle tanis mutlaka. bu gormelik yerlerin bir cogu bina, eski yapi.. o yuzden gidip bos bos bakma, birileriyle bir seyler paylas bu mekanlarda.

gitmeden before sunset ve 2 days in paris gibi filmleri bir daha izle. filmdeki mekanlardan gecersen fotograf cektirmek isteyebilirsin, eglenceli olabilir.

turizim enformasyonlardan mutlaka 1 paris haritasi al.

louvre gezmeye kalkarsan gunler surer, bakip cikarsin ancak 1 gunde, ayrica cok yorucu, sanat cok ilgilendigin anladigin bir sey degilse, girmis olmak icin giriyorsan yine de sesli rehberlerden bir tane al.
hediyelik magazasinda (adina ne dendigini unuttum) kurma kollu slayt kutulari var hem Louvre'un hem Orsay'in, onlar arkadaslar icin de guzel hediye.

Eiffel'in hediyelikleri arasinda da en iyisi bence beyzbol topuydu(kulenin altindaki kulube gibi dukkanda)

Bon voyage!
  • idexo  (29.12.13 10:11:25)
disneyland'la versaille'yı geçiyosun zaten zamanın yetmez. louvre'u yazmamışsın bile zaman kısıtlamasından elemişsin sanırım, doğru tercih tebrikler

bol yürümeli rota beni zorlamaz dersen:
-eiffel'den sabahın köründe başla sonra sıra çok oluyor, hava sisliyse en yukarı çıkıcam diye kasma
-sonra nehrin diğer yakasındaki karşısındaki tepenin ismi neydi hatırlamıyorum oraya
-ordan arch yürüyerek 20 dk
-arch zaten c'ely.'nin başı orayı yürü (orda disney shop var istersen)

-> la defence, sarbonne ve hatta louvre'u yazdığını bu noktada farkettim. bunların hepsini 2 günde yapabilirsen haber ver, istediğini yapıcam, ciddiyim =)

-c'elysee sonu luksemburg zaten, orda takıl dinlen
-saint michel civarında çok güzel yemek yiycek yerler var, mousells & fries tarzı şeyler bazı yerlerde brüksel'den bile daha başarılı
-yemekten sonra notre dame

- sacre coure, red light ayrı bir günde yap, lokasyon olarak biraz daha farklı
- red light'ta kız kıza olmazsanız daha iyi olabilir

- son olarak da paris by nights turu yapmanızı öneririm

ulaşım için bato bus veya hop on hop off'ları araştırmanı öneririm. paris by nights'ı bato bus'ın son turunda geçirmek güzel oluyor, boşuna tekne turu falan diye de kasmamış oluyosun.

iyi tatiller
  • ethros  (29.12.13 10:47:30)
hepinize çok teşekkürler.

gezebildiğim yerler:

- eyfel (en tepesine kadar çıktım o arada güneş battı ışıkları yandı tam zamanında oldu yani)
- champ de mars
- champs elysees (bir sürü krep, şişi yedim, disney store'a uğradım, souvenirciden magnet hacıladım)
- the arch
- sacre coeur (amelie'nin çekildiği manava da gittim)
- louvre'a gittik, 1 buçuk saatlik sıra vardı girmedik
- red light
- seine nehri

bir dahaki geldiğimde kesinlikle 2-3 günümü disneyland'e ve diğer uzun gezilmesi gereken müzelere ayırıcam. tekrar hepinize çok teşekkür ederim rotayı filan biraz çözmüş oldum.
  • mrz breezy  (31.12.13 13:33:02 ~ 13:34:35)