Torrent - Başlangıç

Rapidshare falan iyi güzel de torrent olayına da gireyim diyordum. Bana şöyle basitinden yardım edebilir misiniz? (Vista için en iyi client nedir? Port açmak gerekli midir? En iyi torrent siteleri hangileridir? vs.)

Demonoid üyeliğim var zaten. İşe yarar diye almıştım zamanında.
Sanırım tek ihtiyacım olan şu an port-forward olayı. Tam olarak nedir, ne değildir, öğrenmem gereken bu sanırım.

  • sesee  (03.05.09 14:31:41)
  • sourlemonade  (03.05.09 14:36:18 ~ 14:36:30)
@assert h
Bu siteyi de biliyorum aslında ma modem modelini seçtikten sonra neyi seçmem gerektiğinden emin değilim. Altta bir sürü şey var.

  • sesee  (03.05.09 14:54:41)
Anladım, port-forward için ilk önce seçeceğim programı belirlemem gerekiyor yani. Netten azureus vs utorrent zımbırtılarına bakıp bi karar vermeye çalışırım artık.
Peki bu port-forwarding işinin bir zararı var mı? Güvenlik açısından daha kötü bir duruma sokuyormuş gibi şeyler okumuştum.

  • sesee  (03.05.09 15:15:36)
kendi bilgisayarinda o port'tan iletisime izin vermedigin surece bir sey olmaz.
port-forwarding olayi tamamen yonlendirme, baska bir sey degil.

  • sourlemonade  (03.05.09 15:24:51)
O porttan iletişime izin vermemek nedir ki? Firewall la alakalı bir olay mı?
Çok embesil sorular soruyor olabilirim ama -her ne kadar başlangıç desem de- adam gibi öğrenmek istiyorum şu mereti.

  • sesee  (03.05.09 15:55:08)
  • astaroth  (03.05.09 16:22:20)
evet firewall ile ilgili bir sey.

  • sourlemonade  (03.05.09 16:22:59)
Bu portacma.com da sabit ip alma denilen olay ne ola ki?

  • sesee  (03.05.09 17:41:24)
modemin size atadigi ip'yi sabitlemekten bahsediyor sanirim. ag baglantilarim/ag baglantilarini goruntule/yerel ag

sag tu$ yapip ozelliklere giriyoruz. tcp/ip'nin ayarlarina girip degi$kenleri atiyoruz. ben kendi modemimden ornek vereyim, 192.168.2.1 modem adresi oldugundan mutevellit, istedigim ip adresini 192.168.2.4 yapmi$tim. alt ag maskesini otomatik atar ama yapmadi diyelim, 255.255.255.0'dir bu da. varsayilan alt ag gecidine de modemin ip'sini yazicaz. mesela 192.168.2.1

bunu yaptiktan sonra portlarimizi aciyoruz. her modem resetinde, pc boot'unda modemin atadigi ip bundan boyle degi$meyecegi icin mutlu mesut gunlere yelken aciyoruz.
  • astaroth  (03.05.09 17:52:00)
Hmm bu arada nette dolaşırken kablo modemlere port açmak gerekmediğini, zaten otomatik bir şekilde açık olduğu gibi bir bilgiye rastladım.
Bende de Netmaster CW-560 Wireless var. Gerek yok mudur şimdi? Boşa mıydı onca yardım?
Zaten açık olup olmadığını gösteren bir şey var mıdır? Ss alıp yollasam?
  • sesee  (03.05.09 17:56:42)
uPnP aciksa gerek olmayabilir. ama her zaman dogru calismiyor bu. tracker'lar sorun cikarabiliyor.

  • sourlemonade  (03.05.09 18:07:49 ~ 18:08:16)
modemde firewall varsa (hardware firewall) modem üzerinden port açmak gereklidir. modemde firewall yoksa port açmak gerekli değildir.
aynı şekilde windows'un firewall'u varsa oradan da port açman gereklidir (zaten ilk açtığında engelle/izin ver sorusunu sorar).

yani sonuç itibariyle o portu koruyan hangi firewall varsa izin verdirtmek gereklidir.
  • desdinova  (04.05.09 11:25:04)