bir üslup sorusu da benden (saygı vol 3)

aşağıdakileri okuyunca aklıma geldi.

ben restoranda kafede vb. sipariş verirken "x alabilir miyim" diyorum. burada sorun yok. fakat sipariş verirken "x istiyorum" diyenler bana çok ters geliyor. "istiyorum" kelimesini kullanan insan böyle gözüme çok saygısız, kendini beğenmiş gibi geliyor.

soru: abartıyor muyum?

abartıyorsun ne diyecekti ya
getirsene filan deyse neyse de

  • mosquera  (25.12.13 00:33:55)
bence abartıyorsun.
"ben bir porsiyon x alayım" diyen de aynı kefededir senin gözünde.

  • SPQR  (25.12.13 00:34:40)
ben de aynı şekilde hissediyorum. oradaki görevlilere zerre değer vermiyorlarmış (kişiliğine, insanlığına, varlığına) gibi geliyor.

  • loveinaflipbook  (25.12.13 00:35:20)
kibar.avi

  • cemiyetin unlu simasi  (25.12.13 00:36:00)
bunun nedeni garsonların "ne istersiniz?" diye sorması bence. cevap olarak da bunu istiyorum diyorsun. böyle zamanlarda açken sen, sen değilsin ve dil sadece bir iletişim aracıdır.

  • it's just a cigarette  (25.12.13 00:36:20 ~ 00:36:36)
abi sen sindi musakka getir bana, yanina da bol sarmisakli cacik

dersek saygisiz mi oluyoz?

little little in the middle
  • compadrito  (25.12.13 00:41:59)
aynen. hitap şekliyle alakası yok bunun. önce kendine saygı. belki o garson ondan hiç yemedi, veya yan masada oturan gözleme yiyor, sen karışık pirzola istiyorum dedin. öyle görmemiş gibi istiyorum denmez bencede.

  • eyyor  (25.12.13 00:44:16 ~ 00:44:31)
ben x istiyorum banada itici geliyor.
Ben x alabilirmiyim diyorum.

  • basond  (25.12.13 00:46:44)
bi de aklima ne geldi:

verdiginiz mesajin icerigi %40 etkiliyse, o mesaji nasil verdiginiz %60 etkili.

abi sen musakka ver bana!

yi oyle bi tonlama, jest ve mimiklerle soylersiniz ki, garsonun ici isinir.

ya da oyle bi "bakar misiniz??' dersiniz ki,

garson icinden "ananskym senin!" der...
  • compadrito  (25.12.13 00:48:07 ~ 00:48:18)
@compadrito: öyle abi falan deyince samimi oluyor :) garsonla sıcak ilişki kurmadan söylenirse kıl oluyorum.

  • kül  (25.12.13 00:48:43 ~ 00:49:16)
olaylar hiç de böyle yazıldığı gibi gelişmiyor ama. sipariş verirken elma alayım armut alayım dersin sonradan bir de iskender istiyorum bol tereyağlı dersin. ama o istiyorumu en başta kullansan alayım kadar kibar olmazdı. yine de gereksiz bir kasıntılık o kadar kibar olup napacaksın ki ?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (25.12.13 00:50:59)
bu arada beyler:

siparis verirken, hesap isterken garsonu asagilayan herifler, kadinnarin gozunde ac-cayip puan kaybediyo, demedi demeyin...

kul de o kadinnardan biri...
  • compadrito  (25.12.13 00:52:49)
@compadrito: olayı nereye çektin yahu :) sayende kibar adam arıyor gibi olduk :)

  • kül  (25.12.13 01:02:50)
Biraz abartmışsın. Tamam "tam bir yavvşak" gibi davranan çok piyasada ama 'alayım' ya da 'istiyorum' demekte bir sıkıntı yok.
Birde bi arkadaş değinmiş konuya, tonlara da çok önemli. Küfreder gibi konuşmakla nazik bir tonda konuşmak arasında dağlar kadar far var.

  • iorveth  (25.12.13 01:05:31)
hayir istagfirullah!

bu soru ve verilen cevaplarin gidisinden, senin kibar adam ariyor oldugunu cikarsayacak kisinin zeka fakulteleri boykotta demektir...
  • compadrito  (25.12.13 01:06:16)
tam bir ekşiçi gibi abartıyorsun hem de..

  • machine head  (25.12.13 01:42:36)
O nasıl bir cümle kurmadır :)) hepimiz cinsiyetsiziz burada ;)

  • iorveth  (25.12.13 01:45:21)
compadrito hoca yine formda. selaam ossun ona. :)

saygısız bulmuyorum ben, olabilir. bir de kelimeler değil, söyleyiş çok daha önemli. ne olduğun ağzını açtığında belli oluyor bilhassa. binaenaleyh, çok takılmamak lazım kelimelere.
  • papillon7  (25.12.13 01:45:33)
ben cok yapıyorum, "sunu sunu alayım bır de kola ıstıyorum" dıye sonunda soyluyorum ıstıyorum lafını genelde. her seferınde de öf yıne dedım dıyorum.

ev sıparısı ıcın marketı arayıp uyku sersemı selam sabah vermeden "sosis istiyorum" demıslıgım de var. komık oluyo genelde bunlar ama bence de bıraz saygısızca tabıı.
  • anneke  (25.12.13 02:07:53)
eyvallahin var papyon baba!

kül apla cevirmen olduundan kelli, kelimelerin uzerinde biraz fazla duruyo. mesleki deformasyon mu desek ne desek?
  • compadrito  (25.12.13 02:11:32)
hemi de ne deformasyon. konuşurken kelimeler birbirine giriyor, sonra kalkmış burda ahkam kesiyoz :)

o değil de, ben bu kadar "abartıyosun" cevabı beklemiyordum lan. hakkaten abartıyorum demek ki. garson kardeşimiz var mı aramızda acaba, bir de ona soralım, neler hissediyor?
  • kül  (25.12.13 02:26:14)
istagfirullah kül apla,

kesecen tabii...

iki kelimeyi bi araya getiremeyenner kesiyo da...

ABD'de bi arastirma yaptilar. Garsonnar en mutsuz meslek grubu secildi. Turkiye'ye uyarlanabilir mi? Belki biraz uyarlanabilir...
  • compadrito  (25.12.13 02:29:21 ~ 02:30:41)
Abartmiyorsun.

  • comptrol  (25.12.13 04:10:38)
bana göre bir sakıncası yok. garsonluk yapmış biri olarak diyorum bunu. ancak sert bir dille emir kipi kullanırsa rahatsız edici olabilir. ki kimi yerlerin çalışma şekli de odur, tepki gösteremezsin yani. söz gelimi rakı içilen bir yer ile ithal içkilerin kokteyl yapıldığı bir yer aynı değildir, olamaz.

  • lamira  (25.12.13 05:20:25)
genelde "ne istersiniz" ya da "ne alırsınız" diye soruyorlar, yani o soruya bu cevapta bir anormallik kabalık yok bence.

  • dafaiss  (25.12.13 09:37:38)