kendi kendine toparlamak

selam ahali, kendi hatanız yüzünden işinizin, ilişkinizin, hayatınızın, vb. içine ettiğinizde nasıl geri toparlıyorsunuz? motivasyon gibi değil de daha çok telkin, kabullenme, yoluna devam etme sürecinden bahsediyorum.
neler yapıyorsunuz? ne yiyip ne içiyosunuz? ne okuyup dinliyosunuz? nasıl bir tavır içinde oluyosunuz? falan ve filan.

not: içip, sıçıp, ağlayıp sinir krizleri geçirmek kapsam dışı. daha sağlıklı öneriler alabilir miyim?

teşekkürler.

sebep sonuç ilişkisi kurmaya çalışıyorum.
"nerede kimin hatası var? neden böyle oldu?" vb. tarzı sorular sorup kafamda olayları analiz ediyorum.

eğer beni çok üzen bir durumdaysam bir süre dibe vurmak için kendime zaman veririm.
bu süreçte ağlak şarkılar da dinlerim, depresif filmler de izlerim.
eğer zehri öyle atacağıma inanıyorsam içgüdülerime göre hareket ederim yani.

genelde yaşam enerjisi yüksek biri olduğum için birkaç gün içinde "yeter bu kadar" diye kendime gelirim.

bir de zamana ve yaşama güvenmek çok önemli.
insan bazen sorunlar bitmeyecekmiş, hayat hep öyle devam edecekmiş gibi düşünüyor, ama yaşam döngüsü bir süre sonra siz bir şey yapmadan evde otursanız bile bir şekilde ufak tefek de olsa hareketleniyor.

ekleme olarak da:
zaten her gün meditasyon, transformal nefes egzersizleri vb. yapan biriyim.
çok sorunum olduğunda kendimi bunlara adadığım, günün büyük kısmını bunlarla geçirdiğim de oluyor.
  • blatta hiberna  (24.12.13 19:22:29 ~ 19:25:40)
ilk önce ben bir halt yedim kısmını kabul ediyorum.

sonrasında değişik şeyler denedim:
işe git>eve gel>yemek ye(ölme!)>oyun oyna>uyu>işe git bu döngü bir süre işe yarasa da sonunda da hep daha kötü oldu.

spor yapmak çok iyi geliyor, koşmak yürümek yüzmek vs. gibi. hem genel olarak düzenli hareket depresyonu da azaltan bir şey.

bir de konuşup anlatmak var. konuş anlat dertleş(pm atabilirsin istersen dinleyebilirim)
  • asm  (24.12.13 19:32:57)
yavaş yavaş. ama bu aşamada ani radikal kararlar alma. önce bir normale dön, kendini dinle sakinleş, sonra her bir parçayı yerine oturtursun.
bu arada geçmişi ve sıçışları fazla düşünme, sadece önüne bak ve devam et. battı balık yan gider diye daha da sıçma.

en önemlisi, hayatta bazen sıçıp batırmak gerekiyor. ancak o zaman doğru yolu buluyorsun. herşey zamanla yerine oturur nasılsa.
  • innerbliss  (24.12.13 19:44:00)
1- Yaptığın hata ya da hatalar kabullen.
2- sonuçları kabullen. Hayatımın amına koydum, muhteşem bir ilişkiyi sikip attım vs.
3- eğer acı çekmek istiyorsan çek. Sonuçta hata yaptın, kötü bir şey oldu cezası da olsun bir zahmet. Hem büyük hatalar yapayım hem kötü sonuçları olmasın yok.
4- bunu herkesin yaşadığını, bu tarz hataları yapan ilk kişinin sen olmadığını bil ve hata yapmanın normal olduğunu kabullen.
5- spor yap. spor dışında başka insanlarla tanışabileceğin aktivitelere katıl. sevigili falan olmak değil amaç. amaç şu. bu muhteşem büyük sıçışına şahit olmamış insanlarla yeni yeni tanıştığında gidip muhteşem sıçışını anlatma. muhteşem sıçışın olmamışcasına hayatına yeniden başla.

6- bir daha aynı şeyi yapmamaya çalış. yaşadıklarını silme. ders al, seni öldürmeyen şey güçlendirir.

bu sırada hayatının mottosu: " zararın neresinden dönülse kardır". dolayısıyla ulan çok sıçtım artık toparlayamam gibi bir şey yok. ama ne kadar önce toparlamaya başlarsan senin için o kadar iyi.
  • godsparticle  (24.12.13 19:49:42 ~ 25.12.13 10:57:59)
kendime kızmıyorum, hata yaptım diyorum. nerede hata yaptığımı tespit edip düzeltmeye ve tekrar etmemeye çalışıyorum.

  • rock n roll  (24.12.13 20:47:23)