Gözlük numaraları ile lens numaraları farkı? (hipermetrop astigmat)

merhaba, bende hipermetrop astigmat var.

Gözlük numaralarım:
R: +2.00 -2.25 aks:15
L: +2.25 -2.50 aks:155

Doktorun verdiği 1. lens:

R: +2.25 -2.25 aks:10
L: +2.25 -2.25 aks:150

Bu lensler ile sol çok bulanık sağ gayet güzel..
Sonra bu lensleri verdi sol için..

L: +3.00 -2.75 aks:150

Gözlük numaralarıma göre çok büyük değil mi? Bu lensler ile de problem yaşama ihtimalim var mı? Astigmatta 0.25 bile çok önemli gibi bir şey duymuştum.

@konusma ben konusuyorum daha bitirmedim

gözlük alalı 6 ay oldu.yeni sayılır.hipermetrop değerini çok arttırmış,astigmatı değerinden fazla vermiş. kafam takıldı açıkcası. deneme lensleri de alamıyoruz yasaklanmış sanırım. direk sipariş 70-80 lira oluyor..
  • dereotu  (22.12.13 01:08:53)
öncelikle doktor bunları sana vermeden önce sana bir muayene yapmıştır elbet, diğerini alalı da bir süre geçmiş fark olabilir. Ancak şunları da unutma;
1- çoğulukla eğer gözlüğün ilk gözlüğün ise numarayı başta arada fark bırakıp küçük başlatmak sık sık uygulanan bir uygulamadır. Bu nedenle de, gözlük numaraların küçük olabilir.
2- lens almadan önce muayene yapıldığında, daha öncesinde çok bilgisayar kullandıysan ve doğrudan doktora geldiysen veya çok az uyuduysan yani kısacası gözlerin yorgunsa özellikle ilk baktığın makinalar göz numaralarını yanlış ölçebilirler.
3- gözlüğü düzenli kullanmadıysan, affetmez artar hocam, tabi burada bünye de önemli kişiden kişiye değişir.
  • cursor  (22.12.13 01:40:33)
@cursor

yok yorgun değildim.gözlüğü düzenli kullanıyorum 25 senedir :)
benim aklıma takılan astigmat'ım 2.5 olduğu halde 2.25 lens uygun gelmediyse 2.75 lens de uygun gelmeyebilir mi?
  • dereotu  (22.12.13 10:10:34)