maaşı yetirebiliyormusunuz?

ayın 5'inde maaş aldım misal. yaş 30.
1290TL para aldım prim ile birlikte.
para 15 gün dayandı. e geriye kaldı maaşı almaya 15 gün daha. işsizken hayal gibi gelirdi o para ama şimdi yetmiyor lan! bi akıllı tel. alayım dedim hadi onun taksidi var ayda 250 tl. ona gidiyor. bi kaç giysidir ayakkabıdır bişeler aldık, zamana ayak uyduralım deyü. ona da gitti bişeler. 15 günde bitti. almasamıydık ki dedim kendi kendime. bunlar ne lüx şeyler nede mekanlarda yiyip içip harcadığımız paralar değil. 15 gün var maaşı almaya elde para kalmadı. siz nasıl yetiriyorsunuz ağbi?

bazı arkadaşlarıma bakıyorum sürekli adamlarda para var. hani biryere çağırılıyoruz, olm, kızım bende para kalmadı gelemem diyoruz, karşı taraf anlamıyor. nasıl yani? gel işte diyor. nasılımı var. para yoksa nasıl geleyim?

ayağını yorganına göre uzat deyimini pratiğe dökmede sorun yaşıyorum işin özü. siz nasıl yapıyorsunuz?

1800 lira para geçiyo elime, ayın 2sinde paranın 1750 lirasını kira fatura kredi borcu kredi kartı borcuna veriyorum. 50 liramı cebime koyup bi ay boyunca kredi kartından yiyorum. yaş 30. hayırlısı olsun.

  • hobarey  (20.12.13 21:38:07)
abi kusura bakma da 1300 lira maaş alıp 250sini telefona bağlıyorsan almayacaksın o telefonu yani.

  • tescillimarka  (20.12.13 21:41:31)
Allah yardımcınız olsun hakkaten. 2500 sanırım istanbulda yalnız birinin alt sınırı. Sosyal birisi tabi kira vs birlikte.

  • spy of soul  (20.12.13 21:43:03)
tescillimarka +1

  • RaZeus  (20.12.13 21:46:22)
demeyeyim dedim de 1300 lira maaş alıp ayda 250 lira telefona vermek nedir ya ? tabi yetmez abi.

  • zazazaraeta  (20.12.13 21:49:22)
maaşımın 5te birini tek bir taksite vereceksem bu hayati bir şey olmalı. ev, zaruri ise araba falan. kusura bakma ama saçmalamışsın hocam. belki de bi ben böyle düşünüyorumdur, 50 liralık bir şeyi market otomatik 3 taksit yapınca bile taksit var diye sinirlenen biriyim. o borçtan kurtul.

  • hope ender  (20.12.13 21:53:31)
Yetismiyo valla. Kıt kanaat.

  • nick konusunda kararsizim  (20.12.13 21:53:49)
aynı ben ama ben annemle kalıyorum, faydası var. sosyal hayat ve alkol sıfıra indiğinde 1 kaç aya cebin para görür

  • katamaramayan  (20.12.13 21:54:43)
hepiniz 3bin lira maaş mı alıyosunuz? vay lan! al olm telefonu 250 lira dediğin nedir ödersin biter bakma bunlara sen.

  • hobarey  (20.12.13 21:57:29)
kısacan ağa.İşini bilecen.Milletle sidik yarıştırmayacan.Başka yolu yok.

sigara? boğaz? alkol? süt içmek için inek alan bir insan mısınız? vb. konuları gözden geçiriniz.
  • AWD  (20.12.13 21:57:45)
hepimiz 3 bin lira maaş almıyoruz ama 1300 lira alıyorsan, 250 lira telefona yatırıyorsan ve ayın 15'inde maaş bitiyorsa o telefonu almanın ölümcül bir hata olduğunu anlamamız lazım. abi her şeyde en iyi olmak zorunda değiliz ki, ayda 200-300 lira elektronik komponent alışverişi yapıyordum ama cebimde samsung e1180 vardı. işini görsün yeter ya.

  • zazazaraeta  (20.12.13 22:09:04)
telefonu 4 ay taksitle mi aldın :D
1290 lira fazla değil ama yine de evli değilseniz ,ayın sonu gelmeyecek bir para da değil.
paranın yarısını çek 15 gün harca kalanını sonra çek tekrar o zaman .
  • hmm  (20.12.13 22:35:16)
Hacı 10, 12 yapsaydın taksidi. Bana da zar zor yetiyor.

  • ontheroad  (20.12.13 22:47:42)
abi 1290 tl maaş alan adam 250 tl taksitle gidip ayfon almasın bir zahmet ya. tahminim kıyafetlerini falan da zara'dan sezonda alıyorsun ve o sebeple maaşın yetmiyor.

  • gates  (20.12.13 22:55:06)
o maaşla istanbuldaysanız ve zamana ayak uydurmaya çalışıyorsanız normal yetmemesi.

  • nuisance  (20.12.13 23:02:13)
kredi kartı olayı bence en büyük yanılgı. diğer aya birikiyor ve limitiniz maaşınız altında değilse muhtemelen diğer ay borçlanıyorsunuz.

ben tek çekim olarak nakit harcıyorum. her ay ne aldım ne kaldı daha rahat takip ediyorum. bir şey alacaksam önce biriktirip ardından alıyorum. tabi araba, ev taksitleri istisna olur, kimse peşin almıyor.

1290 tl demişsin. fatura ve taksitleri çıkarınca geriye kalan parayı göz önüne alıp 1 ayı geçirmek gerekli. baktın hala yetişmiyor internet, telefon gibi sabit giderlerden feragat etmek gerekecek.

aç gez demiyorum ama önceliklendirme yapmak gerekli. bazı şeylerden mahrum kalacağız mecbur.
  • sttc  (21.12.13 18:39:09 ~ 18:40:08)