engelliler ve yüksek lisans

Yurtdışında ağırlıklı engelliler olmak üzere dezavantajlı grupların eğitmenliği ve danışmanlığı üzerine eğitim aldım. Türkiye'de alanda araştırmaların ve projelerin gerçekleştiği bi ortamda çalışıyorum. Yüksek lisans fikrim var, engelliler üzerine gitmek istiyorum yine. Bölümlere baktım ama pek bilemedim. Var mı bildiğiniz değerlendirebileceğim bir bölüm?

hangi engelli grubu?

  • perizad  (20.12.13 22:13:49)
Hepsi

  • cosmicgadin  (21.12.13 00:56:25)
hepsine diyorsanız "özel eğitim yüksek lisansı" olur en fazla ama her bir engelli grubuna yetişmek mümkün mü bilemiyorum, birinde uzlaşmak daha iyidir sanki.

Anadolu üniversitesi'nde İÇEM var, işitme engelli çocukların cihazlandırma ve eğitimine dair güzel bir merkezdir. çocuklar çok iyi eğitim alıyor orada.

Yine Anadolu üniversitesi'nde Engelliler Entegre Yüksek okulu vardır, otizmli çocuklarla iyi çalışır orası mesela.
Buraları araştırabilirsiniz. Anadolu üniversitesi özel eğitim konusunda öncüdür.

Bence Türkiye'de "disleksi" konusunda çok büyük bilinç eksikliği var. Bu çocuklar engelli değil ama farklı yollarla öğrenmek zorundalar ve devletin bir şekilde raporuna ihtiyaçları olsa da bilgi yokluğundan ilgilenilmiyorlar. Öğretmenleri de bir o kadar bilgisiz. Geçen haftalarda bir konferansa gittim de "dyslang" projesini anlatıyordu. bir de izmir'de "akademi disleksi" diye bir yerin çalışanları geldi anlattı falan, orası da profesyonel bir kuruma benziyordu (akademidisleksi.com).
  • perizad  (21.12.13 10:42:00)