sgk olayları?

sevgili romalılar
ben yeni üniversite mezunuyum bu yüzden artık ailemin sigortasından faydalanamıyorum şu an için çalışmıyorumda.Sigorta için kaymakamlığa git dediler gittim.Orda gelir testi falan yaptılar neyse ayda 240 lira ödemen gerekiyor dediler.Banada fazla geldi biraz ,nedenini sorduğumda ailemle yaşadığım için aile geliri yüksek olduğundanmış.Yatırmasam cezası varmış.evdekilerle konuştum şimdi aklımda iki şey var?

1. bizim başka şehirde bi ev var .yakınımız kalıyor çoğu zaman boş, ben ikametgahımı oraya aldırsam o evde tek başına yaşayan biri olarak gözükücem o zaman o evin geliri 0 tl olucağından bu 240 liradan yırtabilir miyim?

2. fikrim ise bir dönem abim çalışmıyordu annem ona bağkur yaptırmıştı her ay emeklilik primi yatırıyordu 500-600 falan tam hatırlamıyorum ama onun tamamı emekliliğine yatıyordu sigortasıda otomatikman oluyordu yani 240 sırf sigorta için yatırcağıma bağkur yaptırsam daha mantıklı olmaz mı?

iki seçenek de uygun...
durumunuz varsa 240lira havaya vereceğinize bağkur yatırabilirsiniz ama bağkur devam ediyor mu bilmiyorum.

  • livaneli kadir  (14.12.13 22:24:24)
1. Gelir testi yaptirdiktan sonra 6 ay icinde bir daha yaptiramiyorsun.

2. Istege bagli sigortayi arastir prim ne kadar bak bakalim.
  • ykyt  (14.12.13 22:28:17)
o 240 liradan yırtarsın ama yinede 0 olmaz. yasanın saçmalığı da burada. gelir testine göre en düşük sınıfta gözükeceksin ancak bir şekilde sen yiyip içtiğine göre gelir var denilecek. 35-40 lira arası bir şey ödüyordun galiba. en düşük gruba girmeye bak ya da en azından asgari ücretle bir işe gir. boşta durma yani.

ilginçtir, bu durum hakkında da bir af düşünülüyor. torba yasayla falan geçerse, milyonlarca kişi etkilenmiş onları doğrudan etkileyecek. gecikme faiziyle beraber ödemen gereken miktar 25 yaşını geçtiğin andan itibaren çıkartılmaya başlanmıştır. işte onu hemen ödeme diyola.
  • Huan8  (14.12.13 22:55:29)