Collection-programlama

Selam dostlar,

bu collector olayını tam anlayamadım ben yahu. Generic ney non-generic'de noliyi. non genericteki arraylist ile genericteki list arasındaki fark ne? ben nerdeyim gibi sorularım var.

anlaşılır örneklerle özet geçebilecek olan varsa çok makbüle geçer.

not: collection olacak o collectorlar!

collectordan kastın collection mı ?

  • baknedicem  (13.12.13 01:24:15)
anam yanlış yazmışım. collection olacaktı. geç oldu yat istersen diyen biri çıksın :)

  • anti-kahraman  (13.12.13 01:32:50)
hiç bir şey bilmediğini farz ederek armuta anlatır gibi anlatiyorum yanaş
.net olarak anlatayım kisaca collection dizilere benzer tek farkı diziler sadece tek bir tip barındırabilir int double float vs vs ama collection ne verirsen gider bu nedemektir char da olur int da string de yani hertürlü tipi içinde barındırabilir kısaca buna object tipinden veri barındırabilir deriz
örnek vermek gerekirse arraylist,hashtable,sortedlist,stack,queue,bitarray
hepsi koleksiyon nesneleridir bunların birde çeşitli patternlerde rahatça kullanılabilmesi için (mesela mvc,repository pattern vs )interface kullanılır OOP biliyorsan interface hatırlarsın interface kolleksiyonlar birlikte ne işe yarar dersen kendisinin kullanacağı sınıfın destekleyeceği genel özellikleri ve metodları sadece isimleri ile buraya tanımlanarak ortak işlemler yapması sağlanır ayrı zamanda kolleksiyonlar arasında karşılaştırma listeleme içinde kullanılarak kolaylık sağlanır şimdi gelelim generic nedire kolleksiyonlar her tipte veri tutar bu sebepten object türünde tutar dedikya sen bunu işlemlerde kullanmak için durmadan casting işlemi yapman lazim yani tip dönüşümü yani ekranda göstermek istediğin işlem yapmak istediğin tipe falan dönüştürmen lazim halbuki kolleksiyon nesneleri bunları int tutaydı(yani kendi olduğu türden tutaydı) hiç böyle dertler olmazdı o halde casting boxing gibi hafızayı zorlayıcı işlemlere ihtiyaç duymazdık güzel olurdu performanslı olurdu diyerekten hıyarın biri .net de generic mimarisini çıkardı hepimiz feraha erdik non generic de anladığın üzere object türünden veri tutanlara deniyor tip güvenliği falan diye araştırırsan ayrıntılı bilgi bulabilirsin çok kafaya takilacak bir mevzu değil yani
  • baknedicem  (13.12.13 02:14:25 ~ 02:20:41)