karlı yollarda araba kullanacaklara tavsiyeler

günaydın yazdan beri istanbul trafiğindeyim ama dün kar yağınca korktum açıkçası yollardan. dikkat etmem gereken neler var?

*antifiriz aldım
*bugün kış lastiklerimi de taktıracağım
*lokasyonda beylikdüzü hadımköy kar yağınca durmuyor buralarda.

Kis lastigi varsa sorunlar buyuk olcude cozuluyor.
bir de frene sert basmamak lazim, ya da gaza aniden yuklenmemek.
yolun kenarlarindan uzak durmakta da fayda var, araclarin yogun kullanip erittigi yerlerden gitmek lazim.
  • Sarix  (11.12.13 08:31:59)
captiva vardı dimi sizde?

o yüzden arabanadan yana rahat ol, kış lastikleri de taktıysan, kendine değil etrafa dikkat et. kayan araçlara yani.
  • c1b2k3  (11.12.13 08:39:12)
kis lastigi
yavas gitmek
yerde gizli buzlanma olabilecegi icin frene ani ve sert basmamak
eger arac kayarsa hakimiyeti yeniden saglamak adina frene veya gaza cok hizli basmamak
aracta kar kuremek icin firca, donmus camlar icin kaziyacak bir sey bulundurmak
araci biner binmez kullanmamak, once motoru isitmak
park yapilacak yere bir kac kez girip cikmak. (tekerler sagi solu ezsin diye)
  • nax  (11.12.13 08:50:32)
cam suyuna dikkat et. donmasin.

  • paudi  (11.12.13 09:06:11)
aracınız arkadan itişliyse ekstra dikkatli olun, çünkü karda götü başı ayrı yere oynar. zincirsiz neysiz passatlar basıp giderken bmw'lerin yolda kaldığını çok gördüm.

  • tomofilli hasan  (11.12.13 09:20:25 ~ 09:21:04)
kış lastik / zincir yoksa yola çıkmayın bile. adamı delirtmeyin.

  • fever  (11.12.13 09:53:56)
@c1b2k3 doğru hatırlıyor aracım captiva.
@tomofili hasan nereden itişli hiç bi fikrim yok
@feverın cevabı üzerine bonus soru; zincir hangi durumlarda takılmalı? kar kalınlığı çok olunca mı?
  • zenc  (11.12.13 09:59:33)