emeklilik maaşı

emekliliğe 30 yıl falan var ama merak ettim;
sgk'nın "Hizmet Bilgisi 4A" ekranında, "kazanç" kısmına bakıyorum. son aylarda 2.602,50 olarak yatırılmış gözüküyor. bu miktar önemli midir? yoksa genel toplam daha mı önemlidir? o da 71.269,22 gözüküyor. kaç olursa ne veriyorlar?

geçenlerde üzülerek öğrendim ki asgari ücretten (yani 1000 lira gibi bişey) 2.500 liraya kadar olan brüt maaşta emeklilikte fazla bişey değişmiyormuş :(
ancak 2.500 liranın üstündeyse emekli maaşınız artıyormuş.
onun değişik bir hesabı var hngi sene girdiğiniz önemli belli dönemlerin farklı katsayıları var, internette bulabilirsiniz.
bir de şaka değil: ne kadar çalışırsanız o kadar emeklilik maaşınız azalıyor senede 30 lira filan. --2008'den sonraki çalışmalar için benim 2008'den önce birkaç ay çalışmışlığım var sadece muhtemelen burdaki çoğu insanın da öyledir-
kısacası bu emeklilik sistemi biz emekli olana kadar takriben 952487 kez daha değişir. -umarım yani. yoksa herkes (en azındna kadınlar) emekli prim gününü doldurup sistemden çıkar...o yüzden şimdlik boşverin diyorum.
  • niye ama  (10.12.13 23:32:20)