italyan ve ruslar neden mafya konusunda iyi

acimasizlik mi, yoksa uyeler arasindaki siki baglar mi? ruslarin bratya-kardeslik yapilanmasi var mesela.
nedir bu isin sirri?

mafya her yerde mafyadır aslında ama dediğin gibi rus ve italyanlarda kardeşlik bağları daha sıkıdır ayrıca saygı bulunur

@basond bunun sebebi devlete karşı kozlarının olmas, bir yerde okumuştum. büyük mafyalar bu yüzden atarlı giderli dolanıyor oralarda

bütüt: yakuzalar çok sakattır usta onlar sorgulamadan keser tararlar direk :D
  • GibsonRules  (10.12.13 09:20:47 ~ 10:03:06)
adamlar prensipli ve kanunlara karşı daha asiler,daha gözü karalar, bence bu yüzden.

Edit: Devlet adamları bu adamlara el altından işlerde çevirtiyorlar kişisel işlerini bu yüzden belkide ellerine koz vermiş oluyorlar. Herkesin her zenginin mutlaka bu adamlara işi düşer ve diyetlerini fazlasıyla öderler.

Rus mafyasının yanında japon mafyasıda var sakattır onlarda yakuza idi sanırsam.(tabi filmlerden bildiğimiz kadarı ile :)))
  • basond  (10.12.13 09:21:31 ~ 09:27:38)
italyadaki mafya bir sosyal kurumdur aslinda.
türkiyede benzer örnekler olmustur. cok zorlarsan ahilik kurumunu bir mafya sayabiliriz.

  • fleshbloodmore  (10.12.13 10:45:22)
mafya kendi elemanlarını da gerekirse katır katır keser, sıkı bağlar işin film yönü. amatörce yapacagım yorum: mafyanın gelişmesi için devletin zayıf olması lazım. bkz İtalya'da yüzlerce yıldır merkezi hükümete bağlı olmayan şehir devletçikleri, provincia'lar, adalar. güçlü imparatorluk tarihi olan yerlerde mafya gibi çıkıntıların kellesi erken alınmış. merkezi yönetimin kolunun uzanmadıgı, kolluk kuvvetlerinin aciz kaldıgı mekan, ortam lazım. Rusya da keza CCCP sonrası oluşan boş idari ortam buna örnek. bir de tarihi derinlik önemli. ilk mafya tipi örgütler MÖ 200'lerde kurulmuş Sicilya'da. 100 tane jenerasyon ne oldugunu biliyorsa, doğuştan kabulleniyor yeni nesiller.

  • 507  (10.12.13 12:21:50 ~ 12:25:01)