Arabanın Önünde plaka Zorunlu mu ?

ferrari gibi araçlarda önde plaka yok zaten takılacak gibide durmuyor şimdi. önde plaka olması zorunlu mu eğer zorunluysa hangi madde !

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 54. maddesinin c ve d bendi

www.mevzuat.gov.tr
  • battal gemalmaz  (09.12.13 13:07:30)
TESCİL PLAKALARININ TAKILMA YERLERİ VE SAYILARI

Madde 54 - (Değişik madde: 21/03/2012 - 28240 S.R.G. Yön./7. md.)

Tescil plakaları araçlara aşağıda gösterildiği şekilde ve sayıda takılır.

a) Motorlu bisiklet ve motosikletlere; yerden 20 ila 150 santimetre yükseklikte araç arka kısmında ve araç boyuna eksenine dik olacak şekilde bir adet,

b) Römork ve yarı römorklara arkada yerden 30 ila 120 santimetre yükseklikte römork boyuna eksenine dik olacak şekilde bir adet,

c) Yük motosikletleri ile diğer motorlu araçlara; biri ön, diğeri arkada yerden 30 ila 120 santimetre yükseklikte araç boyuna eksenine dik olacak şekilde iki adet,

ç) Traktörlerde; biri ön, diğeri arkada yerden 30 ila 400 santimetre yükseklikte araç boyuna eksenine dik olacak şekilde iki adet,

Tescil plakaları, aracın boyuna ekseninde veya sol tarafında, alt kenarı aracın tampon alt seviyesinin üstünde kalacak, yanlarından taşmayacak, sallanmayacak, düşmeyecek ve kolayca okunabilecek şekilde takılır.

d) Takılacak yerlerin uygun olmaması halinde tescil kuruluşunun izni ile;

1) 11x52 santimetre en ve boyundaki ön plaka arkaya,

2) Araç ekseni üzerine yerleştirilecek olanlar sol tarafa,

3) Arka plakaların üst kenarı 200 santimetreye kadar,

taktırılabilir.

Ayrıca plaka için özel yeri bulunanlara küçük ölçüde plaka takılmasına izin verilebilir.

e) Lastik tekerlekli traktör römorklarına, traktöre verilen numarayı taşıyan plaka, diğer araçlarla çekilen römork ve yarı römorklara kendileri için verilen plakalar takılır.

Tescile tabi olmamakla beraber, yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan römork veya yarı römorkların arkasına çeken araca verilen numarayı taşıyan plaka takılır veya resmedilir.

f) İş makinelerine de bu Yönetmelikte gösterilen ölçü ve esaslara uygun plaka takılır. Plaka takılacak yeri olmayanların uygun kısımlarına aynı ölçülerde yazılarak resmedilir. Bu araçlar üzerinde ayrıca ilgili kuruluşu tanıtan tam veya kısaltılmış yazılar bulunur (Ek-13).

forum.grandepuntotr.com

google da aynen başlığa yazdığınız gibi yazarsanız baya bir sonuca ulaşabilirsiniz.
  • c1b2k3  (09.12.13 13:10:55)
zorunlu tabii ama arabanın şekline ve fiyatına göre polisler önemsemeyebiliyor. misal benim çoğu arabamda ön plaka yoktu, ama bunlardan peugeot 106'yı polis her gördüğünde çevirirdi. ama camaro ve m3 kullandığım zaman polis plakasız olduğunu gördüğü halde hiç çevirmedi. bunda biraz bulunduğunuz şehir ve semtin de etkisi vardır. erenköy civarında bir sürü arabada ön plaka yok, bu yüzden polisler alışmışlar bu duruma. ferrari'ler de bu yüzden rahat rahat dolaşıyorlar.

  • kaptan memo  (09.12.13 13:24:24)
Zorunludur, aksi takdirde cezai yaptırımı vardır. Paranız bolsa sorun yok, cezayı öder geçersiniz.

  • Dunedan  (09.12.13 13:35:41)
abi bunun plakalığı kırıldı, yurt dışından gelecek servisi bekliyorum o yüzden takmadım,gelsin takıcam zaten.

bunu dene.
  • azizakin  (09.12.13 14:51:55)