sunları veya istedigi birkacını cevırebılecek olan?

beyler kafam davul kusura bakmayın hıc halım yok kuzenın odevı varmıs:(

Logistics: a new word for an old process?

Giving old jobs or industries new, interesting-sounding names is something which is often

criticised today. Rubbish collectors have been called “environmental waste operatives,” and

people who work in fast food restaurants “food preparation executives.” Some people have

suggested that “logistics” is nothing but a new word for what used to called “transportation.”

However, there is more to it than that. It is certainly true that transport is an important part of

logistics, but logistics also involves other processes.

Another common misunderstanding is that logistics is the same thing as supply chain

management. Supply chain management, however, is only one part of logistics - its practical

part.

Far from being a new, fashionable word, the term “logistics” was first used in a business context

back in the early 1950s. It comes from military language: the improvement of supply processes

has always been a vital part of military planning. Much modern logistics has its origins not only

in recent theories of “just in time” management, but dates back to the Second World War. In

the army, it was seen as a branch of engineering. The engineering department of the British

army, the Royal Army Ordnance Corps, changed its name to the Royal Logistics Corps nearly

twenty years ago.

Logistics has become so important because the changing world means it is necessary to

radically rethink how products are delivered. And not only products: logistics also deals with

the delivery of services, information, or energy – gas or electricity.

As has already been noted, logistics is more than just transportation. It also incorporates lessons

from just in time and total quality management, looking at overall processes (inventories, co-
ordination of activities, maximalisation of available resources), rather than just supply chains.

In a modern organisation, many different operations take place at the same time. All of these

operations are interconnected, and have to reach the same project output. These operations take

place on a global scale, involving different branches of a company, or different companies, who

are possibly in different continents. This makes logistics, much more than delivering a package

from point A to point B, a necessity.

Companies such as Norbert Dentressangle or Eddie Stobart have not just renamed themselves as

“logistics” organisations, but have actually rethought their entire working procedures. They are

no longer just delivery companies with a fleet of trucks, but now work as logistics consultants,

managing the supply chain from start to finish.

Not surprisingly, the way in which things are transported has become a significant question for

companies attempting to cut their carbon emissions. Rationalising transportation processes is

one crucial way of doing this. This has given rise to the field of “reverse logistics.” Reverse

logistics deals with problems of waste products, used packaging, the return of defective or

excess products.

Lojistik: Eski bir işleme verilen yeni bir isim mi?
Eski meslek ve endüstrilere yeni, albenili ismler verilmesi bazıları tarafından eleştirilir. Çöpçülere "çevresel atık işleyicisi" ve

hızlı yemek sektöründe çalışanlara "gıda yöneticisi" deniyor mesela. Bazıları "lojistik" kelimesinin "nakliyecilik" ten bir farkı olmadığını savunuyor.

Ancak, is bununla sınırlı değil. Lojistigin büyük kısmının taşımacılık olduğu doğru, fakat lojistik daha fazla şeyler içeriyor.

Bir diğer yanlış anlaşılma da, lojistigin temin zinciri yönetimi ile aynı şey olduğu. Ancak, bu yalnızca lojistigin bir parçası-pratikte görünün kısmı.

Lojistik kelimesi yeni olmadığı gibi, 1950lerden bu yana kullanılan bir terim.

Askeriye dilinden gelir ve askeriyede temin işleminin geliştirilmesi, askeri planlamada hep önemli bir rol almıştır. Daha modern lojistigin kaynağı yeni "tam zamanında" teorileri değil, ikinci dünya savaşına dayanır.Orduda, mühendisliğe bağlı bir kısımdır.

Britanya ordusunun mühendislik departmanı 20 sene önce adını lojistik departmanı diye değiştirdi.

Lojistik çok önemli çünkü değişen dünyada ürünlerin nasıl ulaştırıldığı çok önemli. .Ve sadece ürünler değil, hizmet, bilgi, enerji ve gazın ulaştırılması da lojistiktir.
  • el desaparecido  (04.12.13 22:56:58 ~ 23:14:35)