patent alinca gizli bilgiler aciga cikmiyor mu

mesela ben bir patent aldim urunum icin ama urunumdeki bir teknolojiyi herkes ogrensin istemiyorum. gizli patent diye bir sey var mi?
Coca-cola kolasinin formulune patent alinca mesela formulu herkes gormuyor mu?

  • dirigeant  (28.11.13 08:19:25)
soru cevap disinda ben de cocacolanin formulunun sir olduguna asla inanmiyorum. bence tamamen bir sehir efsanesi

  • exlibris  (28.11.13 09:48:07)
patenti alırken dikkatli ve az bir değişiklikle yeni bir ürün yapılmasına mahal vermeyecek şekilde açıklaman lazım. bu şekilde yapabilirsen herkes teknolojiyi öğrenir faka kimse senden izinsiz kullanamaz.

coca-cola'nın formülünün olayı ise ticari sır. zaten yanlış bilmiyorsam yiyecek içecek vb. bir ürünün de patenti alınmıyor, daha çok üretim veya tasarlama teknolojisi konularında oluyor patent alma ya da kozmetik vb. gibi kompleks madde üretimlerinde.
  • duygusal pehlivan  (28.11.13 17:00:26)