şu fiillerle cümle kurar mısınız?

bu fiillerin yüklem görevi gördüğü di'li geçmiş zamanda örnek cümleler yazabilir misiniz?

satın almak, başlamak, okumak, kapatmak/kapanmak, ödemek, hissetmek, öldürmek, devam etmek, bitmek/bitirmek, varmak, kaybetmek, hediye etmek, açmak/açılmak, seçmek, koşmak, aramak/araştırmak, değişmek/değiştirmek, uykusu gelmek, oynamak, rahatsız etmek, bağırmak

çok özür dileyerek soruyorum; neden?

  • nathanieltroy  (28.11.13 00:06:43)
ya onu da yazmıyım demiştim de neyse. bu fiilerle geçmiş zamanda yunanca cümle yazmam lazım 10 tane. bu arada başka işim de vardı onu bitirene kadar cümleler hazır olsun demiştim. hem çeviri yapıyomuş gibi yapmak daha az sıkıcı olur diye düşünmüştüm. velhasıl kimse de yazmadı. neyse.

  • tepedeki psychedelic adam  (28.11.13 00:15:01)
geç kalmadık değil mi?

-----

ilk önce karşı çıkıp, sonra satın aldılar.
kızma, daha yeni öğrenmeye başladı.
bu kitabı 2 haftada okudu.
dükkanı kaçta kapattın?/dükkan kaçta kapandı?
faturayı kız arkadaşım ödedi.
biraz mahçup hissettim.
gözümüzün önünde koyunu kesip öldürdüler.
çok azimli, yılmayıp devam etti.
çok kalabalıktık, yemek çabuk bitti./yemeğini en hizlı o bitirdi.
inanamıyorum, ne çabuk vardın!
bütün servetini 1 senede kaybetti.
bana gördüğüm en güzel saati hediye ettiniz.
korkarak da olsa sonunda açtı./parmaklarını şıklatmasıyla perdeler anında açıldı.
çok şüphede kalsam da sonunda aralarından birini seçtim.
vapuru kaçırmamak için hızlıca koştular.
hayatım boyunca hep bunu aradım./çok faydalı bir konuyu araştırdın.
son senelerde çok fazla değişti./defolu çıkan ürünü değiştirdi.
ne çok ağlıyordu, sonunda uykusu geldi.
komşu çocukları kardeşmiş gibi oynadılar.
telefonda sesli konuşan adam otobüsteki herkesi rahatsız etti.
kendini yere atarak ve ağlayarak bağırdı.
  • tebelles  (28.11.13 00:30:37)