02124785500 garanti bankası?

garanti bankası güvenlik birimi miymiş ne... aradı.
adımı soyadımı söyledi.
yurtdışı kaynaklı bir siteden yüklü bir miktarda alışveriş yaptığımı söylediler. böyle bir alışveriş yapıp yapmadığımı sordular.
ben hayır dedim. orası da güvenlik için biz de provizyon vermemiştik dedi.
bu kartınızı iptal ediyorum. yeni kart şu şu adresinize gönderilecektir. güncel mi diye sordu evet dedim. herhangi bir bankaya gitmenize gerek yok kartınız adresinize gönderilecek dedi. iyi günler dedi kapattı.
,
böyle birşey ile karşılaşan var mı?
dolandırıcılık diyemiyecem çünkü hiçbir bilgi almadı benden. evet-hayır dışında cevabım da olmadı.
internette araştırdım birşey çıkmadı. bunun hakkında birşey duyan var mı?

evet bana da benzer bir şey oldu, banka halkbank'tı.

  • kayranin kedisi  (21.11.13 15:11:37)
doğrudur, olabilir. kart bilgileriniz bir web alışverişiniz esnasında ele geçirilmiş kuvvetle muhtemel.

zaten sizden kişisel bilgi almamışlar. en mühim, dikkat edilmesi gereken kısmı bu.
  • nereye bu gidis  (21.11.13 15:19:27)
hocam o değilde o gün sadece digitürk web tv ye kayıt oldum. sadece orada kullandım kredi kartı bilgilerimi.
buradan birşey olabilir mi?

  • livaneli kadir  (21.11.13 15:25:26)
digiturk play diyorsanız hak veririm. herhangi bir paketi satın alanların kart bilgileri "üyelik bilgilerim" bölümünde;

kredi kartı bilgileriniz
xxxx-xxxx-xxxx-0000

şeklinde saklanıyordu. bir gün müşteri hizmetlerini arayıp sordum ve kredi kartı bilgilerimin sitede saklanmamasını istemediğimi bildirdim. bundan sonra profilimden kredi kartı bilgilerimi kaldırmışlardı. sitede güvenlik zafiyeti olabilir.

siz şuan kontrol edebilir misiniz digiturk play profilinizi? kredi kartı bilgileriniz kayıtlı mı değil mi? kayıtlıysa kaldırılmasını talep edin müşteri hizmetlerinden. ve geçmişte kartla işlem yaptığınız web sitelerini hatırlamaya çalışın. web tarayıcınızın adres çubuğunda "güvenilir" yazmayan sitelerden işlem yapmayın bundan sonra.
  • synche  (21.11.13 15:33:03 ~ 15:38:07)
bir çok site güvenlik zaafiyeti ile bilgi çaldırıyo.

facebook yahoo amazon vs dahil.

bu tarz bir yerde kart bilgilerin tanımlı ise. veya olmadık bir yerden virus yediysen kart bilgilerin ele geçirilmiştir.

bankaya teşekkür et.
  • nudistadam  (21.11.13 15:39:02)
kart bilgileri her yerden çalınabilir. hiçbir firma bu konuda iddialı olamaz, afra tafra yapamaz. zaten pci-dss de bu yüzden çıktı. fakat cvv2/cvc2 bilgilerini saklamak regülasyonlara aykırıdır. böyle bir şey görürseniz bankasına şikayet edin.

  • nereye bu gidis  (21.11.13 15:56:43)
digitürk ü aradım sistemde kayıtlı kartınız yok diyor.
digitürk play ile online yardım üzerinden iletişime geçtim. kart bilgileriniz var olmak zorunda diyor.
nasıl bir mallıktır.
tamamen üyeliğimi iptal ettirdim.
  • livaneli kadir  (21.11.13 16:05:53)
fakat dediğim gibi, bu şirketin hatası sayılmaz pek. her firmadan bilgiler ele geçirilebilir. bu, işin doğasında olan bir arıza. bu konularda risk almak istemiyorsanız, abonelik gerektiren hiçbir yere kart no vermemeniz, güvenmediğiniz firmalardan da alışveriş yapmamanız lazım.

  • nereye bu gidis  (21.11.13 16:09:20)
hocam benim bildiğim hiçbir site kredi kartı bilgilerini sistemde kayıtlı tutmuyor. bunlar kayıtlı olmak zorunda diyor.
normalde çok sık bir kredi kartı kullanıcısı değilim. o gün sadece digitürk play'e üye oldum ve buraya verdim bilgileri.
digitürk olunca kaygılanmadım. tamam onlarla alakalı olmayabilir ama dediğim gibi kart bilgileri sistemde kayıt altında tutulmaz.
  • livaneli kadir  (21.11.13 16:12:42)
abonelik varsa kayıtlı olmak zorunda. sonraki ay faturanızı nereden çekecek? :)

  • nereye bu gidis  (21.11.13 16:23:12)
promosyon üyelikti kazandığım. 3 aylık...
kayıt altında tutarsa güvenliğini de sağlamak zorunda ki becerememiş.

  • livaneli kadir  (21.11.13 16:29:58)
valla öyle diyorsanız öyledir. ne diyeyim. ben teknik olarak izah etmeye çalıştım. beğenen alır. :)

  • nereye bu gidis  (21.11.13 16:32:05)
ek olarak online işlemlerden internet alışverişine kapalı tutun kartı. ben öyle yapıyorum sadece alışveriş esnasında açıyorum.

  • lazpalle  (21.11.13 16:46:28)
arkadaşlar, bu kadar uğraşmanıza gerek yok. kart bilgileriniz ele geçirilerek yapılan card not present işlemler 3d secure değilse itirazlarınız % 90 olumlu sonuçlanır. (% 10 emniyet sibobu bıraktım, ayı çıkabülü, daş düşebülü netçede)

  • nereye bu gidis  (22.11.13 08:51:38)